HaberlerİranOrtadoğu

Fitneciler bizzat halk tarafından sindirildi

Tahran emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, fitneci bazı unsurların, Aşura günü çıkarmak istedikleri fitne olaylarına karşı duyarlı halka teşekkür edildi.

Tahran emniyet genel müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “halkın, matem-i Muharrem merasimlerine geniş bir katılım gösterdiği hatırlatılarak, halkın coşku ve geniş bir katılım ile yaptığı matem-i Muharrem merasimleri, maalesef bazı fitneciler tarafından daha önce organize edilerek, yabancı kitle iletişim araçlarının yönlendirmesiyle başkent Tahran’da bazı caddelerde Aşura yas ve matem grublarının güzergâhlarının bulunduğu bölgelerde, yas merasimlerini sabote eden slonganlar atmışlar ve kargaşa çıkartarak, toplumsal karışıklık çıkarılmak istenmiştir.

Güvenlik güçleri, Aşura yas merasimlerine gölge düşürülmemesi ve toplumsal huzuru sağlamak amacıyla geniş bir özveri ve gayret göstermiştir. Göstericilerin, kamu mallarına yönelik saldırısı ardından güvenlik güçlerinin bu saldırıları önlemek istemesiyle başlayan, istenilmeyen olaylarda güvenlik güçlerinden bir grubu yaralanmıştır” denildi.

Güvenlik güçlerinin açıklamasında, güvenlik güçlerinin, fitneci ve kaos çıkarmak isteyen grubların, halkın ve kamu mallarına yönelik saldırıları önlemek ve grubu dağıtmak amacıyla, hiçbir şekilde ateşli silahlar kullanmadığı hatırlatılarak, “maalesef, çıkan karışıklık ve kaoslarda 4 kişi şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Bir grupta yaralanmıştır. Uzmanlar, olayları tahrik edenler ve olaylara karışanları tesbit etmek için gerekli çalışmaları yürütmektedirler” denildi.

Tahran emniyet güçlerinin bildirisinde ayrıca, matem-i Muharrem merasimlerine katılan halkın, desteğiyle, fitnecilerin kaos eylemlerinin etkisiz hale getirildiği belirtilerek, halkın yardım ve desteklerinden dolayı teşekkür edilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.