AsyaHaberler

FKİK, İran ile ilişkilerin geliştirilmesine vurgu yaptı

Fars körfezi işbirliği konseyi 116.toplantısının kapanış bildirisinde İran ile münasebetlerinin gelişmesi üzerinde durarak İran dahil bölge ülkelerinin barış amaçlı nükleer enerjiden faydalanma hakkına sahip olduklarını bildirdi.

Fars körfezi işbirliği konseyinin Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen 116. toplantısının sonunda İran’ın nükleer meselesinde eski tutumları üzerinde duruldu. Kuveyt dış işleri bakanı ve başbakan yardımcısı Muhammed Assalem Essabah başkanlığındaki toplantıda üçlü İran adaları ile Birleşik Arap Emirliklerinin bu adalar üzerindeki iddiaları üzerinde durularak bu meselenin çözümlenmesi için BAE nin çalışmalarına katılmasını istedi.

Bildiri Fars körfezi işbirliği konseyi üyesi ülkelerin İran ile ilişkilerine değinerek bu konseyin İran ile ilişkilerini takip ettiği ve komşuluk ve dostane ilişkilere bağlı kaldığını bildirdi. İşbirliği konseyi ihtilafların barışçı yollarla çözümlenmesi gerektiğinin altını çizerek tehdit ve zorbalık dilinin kullanılmamasını isteyip uluslar arası yasaların uygulanmasına dayanan eski tutumları ve ihtilafların barışçı yollarla çözümlenmesi üzerinde durarak konseyin gündeminin bölgeyi kitle imha silahları ve nükleer silahlardan arındırmak olduğunu belirtti.

Fars körfezi işbirliği konseyinin bildirisinde ayrıca bölge ülkelerinin nükleer enerjinin yasalar dahilinde barış amaçlı kullanılması üzerinde durularak bu usul ve standartların her kes için geçerli olup Siyonist rejimin bundan müstesna olmadığı belirtiliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.