FilistinHaberlerOrtadoğu

FKÖ’nün taviz politikaları Ürdün’ün çıkarlarını tehdit ediyor

Ürdün İslami Çalışma Cephesi Partisi Genel Sekreteri Hamza Mansur, Ramallah’taki yönetimin simge isimlerinin işgal devletinin Yahudi niteliğiyle ilgili açıklamalarının mültecilerin dönüş hakkından taviz anlamına geldiğini ve Ürdün’ün çıkarlarını tehdit ettiğini söyledi.

Mansur, dün (16 Ekim Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ürdün Hükümeti’ni, Filistin Özerk Yönetimi liderlerinin Filistin halkının sabitelerini tehlikeye atan açıklamaları karşısında açık bir tavır ortaya koymaya davet etti.

Filistin halkının samimi üyelerinden de Filistin’in sabitelerinden taviz verenleri desteklememelerini isteyen Mansur, “Bu gibi açıklamalar Filistin Kurtuluş Örgütü’nün taviz politikasında ne kadar ileri gittiğini göstermektedir” dedi.

Hamza Mansur, “Geçtiğimiz yıllar içerisinde imzaladığı anlaşmalarla Filistin’in beşte dördünden vazgeçen, mültecilerin dönüş hakkından ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan kardeşlerimizin haklarından da taviz vermeye ve yurtlarından kovulmalarını onaylamaya hazırdır” şeklinde konuştu.

Fetih yönetiminin icraatlarını eleştiren ve güvenlik koordinasyonu aracılığıyla direnişe karşı işgalciyle işbirliği yapmakla suçlayan Mansur, Filistinli mültecilerin topraklarına dönüş hakkının uluslararası anlaşmalar tarafından garanti altına alındığını söyledi.

Filistin davasını tasfiye için kurulan komplonun Ürdün’ü de olumsuz etkileyeceğini ifade eden Mansur, bu komplodan en çok Ürdün’ün zarar göreceğini ve komplonun gerçekleşmesi halinde 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerin Ürdün’e göç ettirileceğini belirtti.

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Yasir Abdurabbihi, Filistin Kurtuluş Örgütü’nün ve Fetih Hareketi’nin Siyonist işgal devletinin 1967 yılı sınırlarında bir Filistin devletini kabul etmesi karşılığı işgal yönetiminin dilediği şekilde “devletin Yahudiliği” ilkesini kabul edeceğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.