FilistinHaberlerOrtadoğu

FKÖ’ye bağlı gruplar Fetih’in dışlayıcı tavrını kınadı

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı Fetih dışındaki gruplar, Ağustos ayında bazı grupların, sivil toplum kuruluşlarının ve derneklerin düşmanla müzakerelere muhalefetlerini ortaya koymak için yapmak istedikleri bir etkinliğin Fetih yönetimi tarafından engellenmesinin ardından Fetih’in geri kalan örgütleri geri plana itip görmezlikten gelmesini sert bir dille eleştirdi.

Filistin Halk Kurtuluş Örgütü, 18 üyelik FKÖ Merkez Kurulu’nun sadece 9 üyesinin toplanıp bunlardan da 6’ısının olumlu oy kullanmasının ardından Mahmut Abbas’ın düşmanla müzakerelere başlaması üzerine FKÖ’deki üyeliğini donduracağını duyurmuştu.

Bu konuda aljazeera.net’e bir açıklama yapan Halk Cephesi liderlerinden Bedran Cabir şöyle dedi: “FKÖ içinde diğer örgütleri geri plana itme ve hesaba katmama politikası iyice gün yüzüne çıktı. Tek başına karar verme, sadece kendini görme, ulusal örfe sırtını dönme diplomatik ilişkilerdeki liyakat sınırlarını çoktan aşmıştır.”

Filistin Kurtuluş Örgütü’nde Fetih’in yanında birçok hareket daha var. Hamas ve Cihad hareketleri ise FKÖ’ye girmeden önce örgütün yeniden yapılanması gerektiğini savunuyorlar.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.