FotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Foto – 30 Mart 2012 Tahran Cuma Namazı’ndan Görüntüler…

Tahran Cuma namazı hatibi, İran’ın bütün baskılara rağmen nükleer alanda ilerleme kaydettiğini ifade ederek, Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney’in İran milletinin sorunlarını iyi bildiğini söyledi.

Bugün Tahran Cuma namazı Tahran Üniversitesi’nin bahçesinde Hüccet’ül İslam Kazım Sıddıki’nin imamlığında kılındı.

Hutbesinin başında Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney tarafından bu yılın “milli üretim, yerli emek ve sermayeye destek” yılı olarak adlandırımlasına işaret eden Hüccet’ül İslam Kazım Sıddıki, İmam Ali Hamaney’in bu söylemi sözde olmadığını zira kendisi İran milletinin sorunlarını iyi bildiğini, ayrıca tehlikeleri iyi tahmin ederek uyarıda bulunduğunu söyledi.

Kazım Sıddıki, ekonomik meselenin yanısıra geçimi sağlamak, yerli üretim ve İranlı sermayelerinin değerini bilmenin ciddi alınması gereken konular olduğunu konuşmasına ekledi.

Tahran Cuma namazı hatibi hutbesinin bir bölümünde İran’ın nükleer alanda katettiği ilerlemelere işaret ederek, İran’ın bütün baskılara rağman nükleer alanda iyi ilerlemeler sağladığını ve bundan dolayı ekonomik alanda da ilerleme kaydedebileceğini söyledi. Tahran Cuma namazı hatibi bu bağlamda ise devletin üreticilere destek verebilmesi için meclisin yeni yasalar çıkarmasının gerekli olduğunu dile getirdi.

Düzenlenecek meclis seçimlerinin ikinci turuna da işaret eden Kazım Sıddıki, ikinci tur seçimleri için meydanlara inecek olan İran halkı düzen düşmanlarına sıkı bir tokat atacağını belirtti.

Tahran Cuma namazı hatibi, Bağdat’ta yapılan Arap Birliği toplantısına işaret ederek ve bu toplantıyı olumlu olarak değerlendirerek, Arap Birliği’ne üye ülkelerin İran’ın nükleer bir ülke olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Hutbesinin devamında Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meşhed’de İİmam Ali Hamaney ile yaptığı görüşmeye temas eden Hüccet’ül İslam Sıddıki, bu görüşmede İran ile Türkiye ilişkileri, Türkiye’de İslamcılık, Suriye’ye destek ve de Suriye’de uygulamak istenilen ABD’nin planları hakkında İmam Ali Hamaney’in önemli beyanatlarda bulunduğunu hatırlattı.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2023 (34) içerik yüklenmiştir.