AsyaAvrupaFotoğraflarHaberlerİranOrtadoğu

Foto- İran Cumhurbaşkanı Ruhani büyükelçilerle görüştü

Güney Kore, Malta, Kamboçya, Slovenya ve Bosna-Hersek’in yeni İran büyükelçileri bugün Pazartesi günü kendi itimadnamelerini Cumhurbaşkanı Ruhani’ye sundular.

Malta’nın yatırım alanları İranlı yatırımcılara tanıtılmalı

Cumhurbaşkanı Ruhani, Malta’nın İran’a atadığı yeni akredite büyükelçi Joseph Mongfion ile görüşmesinde, Malta’nın uygun bir coğrafi konuma sahip olduğunu ifade ederek, iki ülkenin ekonomi, kültür ve siyaset alanlarına işbirliği yapabileceğini belirtti.

Son zamanlarda Güney ve Doğu Akdeniz gibi dünyadaki birçok bölgenin terörizm sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade eden Ruhani, “Şu anki durumda ülkelerin teröre karşı daha yakın ve geniş çapta işbirliği yapmaları gerekiyor. Çünkü terörizm sorununun çözülmesi sadece bütün ülkelerin ciddi iradeyle kolektif bir mücadele başlatmalarına bağldır” dedi.

Kendi itimadnamesini Cumhurbaşkanı Ruhani’ye sunan Joseph Mongfion de bu görüşmde, İran ve Batı arasıda varılan nükleer anlaşma münasebetiyle tebriklerini ileterek, “İran halkı onları büyük bir başarıyla ulaştıracak mantık ve iradeye sahip olduklarını göstermiş oldu” ifadesini kullandı.

İran ve Bosna-Hersek ilişkileri artırılmalı

Bosna-Hersek’in yeni Tahran Büyükelçisi Kemal Muftiç’i de görüşmeye kabul eden Cumhurbaşkanı Ruhani, iki ülkenin kültürel alanda birçok ortaklıklar içerdiğini ve Bosna-Hersek’le dostane ve samimi ilişkilerini geliştirmenin İran İslam Cumhuriyeti tarafından olumlu karşıladığını ifade etti.

Bosna-Hersek’in zor savaş dönemleri yaşadığına değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti zor dönemlerde her zaman Bosna-Hersek halkının yanında olmuştur ve şu anda iki ülke arasındaki ilişkilerin politika, ekonomi ve kütür alanlarında atırılmasını istiyoruz” dedi.

İtimadnamesini Cumhurbaşkanı Ruhani’ye takdim eden Kemal Muftiç de bu görüşmede, eskilerden beri iki ülke arasında devam eden dostluğunun gelecekte de devam edeceğini belirtti.

Tahran – Ljubljana arasındaki işbirliği önemli

Slovenya’nın Tahran’a atadığı yeni akredite büyükelçi Igor Jukic ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, yaptırımlar sonrası dönemde İran ve Slovenya arasındaki ilişkilerin artırılması için iki ülkenin çaba sarfetmesi gerektiğini söyledi.

Ruhani, terörizmin bir evrensel sorun olduğunu açıklamalarına ekleyerek, sözü edilen sorunun Avrupa ülkelerinden yan geçmeyeceğini belirtti.

Görüşmede, Igor Jukic, itimadnamesini Cumhurbaşkanı Ruhani’ye sunarak, Slovenya Cumhurbaşkanı’nın yakın gelecekte İran ziyaret edeceğini bildirdi.

Kamboçya kendi bağımsızlığı için çalışan bir ülkedir

Kamboçya’nın İran’a atadığı yeni akredite büyükelçi Pichkhun Panha’yı da görüşmeye kabul eden Cumhurbaşkanı Ruhani, bağımsızlık ve amaçlarına ulaşmak için Kamboçya halkının büyük bir çaba sarfettiğini belirterek, Doğu Asya ülkeleriye ilişkilerini geliştirmek için İran’ın hazırlıklı olduğunu söyledi.

Bu görüşmde, Pichkhun Panha’yı da itimadnamesini Cumhurbaşkanı Ruhani’ye sunarak, uluslararası kurum ve kuruluşlarda İran’ın Kamboçya’ya verdiği destekten dolayı teşekkürlerini iletti.

1945917

1945904

1945910

1945913

1945914

1945916

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.