FotoğraflarHaberlerOrtadoğuSuriye

Foto – Suriye halkı ordusuyla birlikte mücadeleye hazır olduğunu bildirdi

Suriye’de vatansever halk kitleleri, Arap Liginin Suriye halkını hedef alan kararını protesto etmek, Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde kapsamlı reformlara desteklerini ifade etmek ve vatan ile halkın güvenlik ve istikrarını korumada Suriye Arap Ordusu’nun rolüne takdirlerini vurgulamak için bugün de alanları doldurdu.

Şam Çevre Kenti’nde tüm kesimlerden binlerce vatandaş çevre beldelerden de ahalinin katılımıyla Dariyya beldesindeki Basil el-Esad meydanında bir araya gelerek, ulusal bağımsızlığa bağlılıklarını vurgulayarak, Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü müdahaleyi ve Arap Liginin kararlarını protesto etti.

Binlerce vatandaş ayrıca, sloganları ve taşıdıkları pankartlarla Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde süregelen kapsamlı reform çalışmalarına desteklerini dile getirdi.

Şam Çevre Kenti Vakıflar Müdürü Şeyh Hıdır Şahrur yaptığı açıklamada vatan evlatlarının reformlara desteklerine yönelik sözlerini vurguladıklarını ifade ederek, “Tarihin en eski başkentinin evlatları, Suriye’nin maruz kaldığı komploya karşı şimdi el ele aynı safta yer almaktadır” şeklinde konuştu.

SANA’ya açıklama yapan Abdülkerim Cebbur isimli vatandaş da, Suriye halkının Arap Liginin aldığı kararlara karşı olduğunu dile getirerek, bu kararların gaspçı Siyonistlerin çıkarlarına hizmet ettiğini vurguladı.

Hasan Zaza isimli vatandaş da, “Suriye halkı için hırslı olduğunu iddia edenlerden, hayatımıza karışmamalarını istiyoruz. Arap Liginin kararları bizi uzaktan yakından ilgilendirmiyor. İçişlerimize karışmasınlar” diyerek, ülkenin içişlerine bu şekildeki müdahalelerin Batılı Amerikan ajandalarına hizmet ettiğine işaret etti.

Hanan Muhammet ve Selime Asfur adlı bayan vatandaşlar da, açıklamalarında Arap Ligi kararlarının dış imlaları kesinlikle reddeden Suriye halkını hedef aldığını kaydettiler.

“Suriye, halkı ve dirençli nesilleriyle güçlü ve aziz kalacaktır” diyen Arif Münzir isimli vatandaş, halkın bilinci sayesinde komplonun yerle bir olduğunu ifade ederek, tüm Suriye halkının vatan topraklarını savunmak için şehit olmaya hazır olduğunu vurguladı.

Vatandaşlardan Kasım Salih de, Arap ülkelerinin en kısa sürede Suriye’den özür dilemesi gerekiyor, şekline konuştu.

Suriye’nin tanık olduğu kapsamlı reform çalışmalarının ciddiyetine değinen Şeyh Abdülkadir el-Şehabi, tüm dinlerden ve kesimlerden Suriye halkının milli birlik çatısı altında toplandığını söyledi.

Raşa Muhsin adlı vatandaş, “Reform çalışmalarının yanında yer aldığımızı vurgulamak, Suriye’ye dışarıdan müdahale edilmesini engelleyen Rusya ve Çin’e teşekkürlerimizi sunmak için toplandık” dedi.

Safita Halkı: “Ulusal Egemenlikten Ödün Vermeyeceğiz”

Diğer taraftan Tartus iline bağlı Safita kenti de binlerce vatandaşın katıldığı bir gösteriye tanık oldu.

Arap Liginin kararlarını reddeden ve vatanın içişlerine müdahalelere tepkilerini dile getiren binlerce vatandaş, ulusal egemenlikten ödün vermeyeceklerini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı el-Esad yönetiminde reformların yanında yer aldıklarını haykırdılar.

Taşıdıkları pankartlarla Arap Liginin kararlarının Suriye’yi bölmeyi amaçlayan ABD projelerine hizmet ettiğine dikkat çeken öfkeli halk, attıkları sloganlarla da vatanın güvenliğini ve istikrarını güvence altına almada canlarını feda eden askerlere takdirlerini ve vatan uğruna canlarını feda etmeye hazır olduklarını vurguladılar.

Ortodoks Rum Patrikhanesinden Peder Corc İlyas Yusuf ile Katolik Rum Patrikhanesinden Peder Gassan Huri yaptıkları açıklamalarda, Arap Ligi kararlarının Arap vicdanını temsil etmediğini kaydederek, Suriye halkının komploya karşı nasıl bilinçli hareket ettiğine değindiler.

Safita’daki İmam Hüseyin Camii İmamı Şeyh Münzir Ahmet Hatib, Hacı Aziz Mahmut Hatib ve Zuveytini Beldesi İmam Muhammet Cevvad Camii İmamı yaptıkları açıklamalarda, Suriye halkının hiçbir komplo ve baskıya boyun eğmeyeceğini ifade ederek, Suriye’nin Arap dünyasındaki konumuna işaret ettiler.

Safita’daki Suriye Gençlerinin Parmak İzi temsilcilerinden Ali Muhammet, Nevvar Bilal, Ahmet Ahmed ve Besma Ğannum da, Arap Ligi kararlarının, ligin kendi misakı ve tüzüğüne aykırı olduğuna işaret ederek, kararların ABD-Siyonist odaklara hizmet ettiğini ancak tüm komplo ve baskılara rağmen Suriye halkının direneceğini, boyun eğmeyeceğini vurguladılar.

Safita gençlerinden Muhammet Mahfuz ve Hanna Tannus da kararları kınadıklarını dile getirerek, “Suriye halkı bilinçlidir, vatanseverdir” diyerek, komploya karşı mücadelenin süreceğini söylediler.

Ammar Ali ve Mahmut Ümran adlı gençler, Arap Ligi kararlarını Suriye halkına bir ihanet olarak nitelendirdiler.

Cemile Ali adlı vatandaş da, tüm gösterilere katıldığını çünkü tüm dünyaya Suriye’nin halkının iradesiyle güçlü olduğu ve komplolara boyun eğmeyeceği mesajını ulaştırmak istediğini kaydetti.

Diğer yandan Lazkiye ilinin siyasi, ekonomik, sanat ve gençlik etkinlikleri bu akşam şehir merkezindeki Harun Bulvarı’nda Arap Ligi’nin Suriye’ye karşı kararını protesto ederek, ulusal egemenliğe bağlılıklarını vurguladılar.

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde kapsamlı reformlara desteklerini dile getiren katılımcılar, Arap Ligi kararlarını zalim olarak nitelendirerek, bu kararların sömürgecilere karşı dik duran, direnişçi Suriye halkını hedef aldığına vurgu yaptılar.

Katılımcılar, tüm kesimleri ve bileşenleriyle Suriye halkının vatanın maruz kaldığı komploya boyun eğmeyeceğini haykırırken, kışkırtıcı medya kanallarını kınadılar.

Lazkiye Vakıflar Müdürü Fevvaz el-Sufi yaptığı konuşmada, “Komplolar bir yaz bulutu gibidir. İlahi inayetle ve yönetimi etrafında kenetlenmiş Suriye halkının bilinciyle yakında açılacaktır” dedi.

Araştırmacı Rıza Hatim de, Suriye halkının tutumlarını ve bu gösterinin milli birlik kültürüne bir kanıt teşkil ettiğini dile getirerek, bu tepkilerin Arap Ligi kararlarına açık bir protesto niteliği taşıdığını vurguladı.

SANA’ya açıklamalarda bulunan katılımcılar da, her türlü komploya karşı vatan savunması bilincinin ve milli birliğin önemine işaret ederek, Cumhurbaşkanı el-Esad yönetiminde reformların sürdürülmesinde hırslarını dile getirdiler.

Artık batı projelerine hizmet ettiği açık olan Arap Liginin kararlarının, Araplığın kalbi olan Suriye’yi hedef almasını kınayan katılımcılar, Suriye’nin iç meselelerine müdahaleleri reddettiklerini dile getirirken, her türlü komploya karşı halkın direneceğini vurguladılar.

Katılımcılar ayrıca kahraman Suriye ordusunun vatan savunmasında ve sivil halkı korumadaki üstün fedakarlıklarını takdir edip şehitleri rahmetle anarken, kışkırtıcı medya kanallarına karşı sert eleştirilerde bulundular.

Birçok sivil kuruluşun ve insiyatifin katıldığı gösteri etkinliklerinin üç gün süreceği ifade ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Haziran 2021 (35) içerik yüklenmiştir.