FotoğraflarHaberlerOrtadoğuSuriye

Foto – Suriye halkı ülkenin dört bir yanında teröre lanet mitingi yaptı

Suriye’de asker ve sivillerden, vatan toprakları uğruna canlarını veren masum şehitlerin ruhuna takdirlerini vurgulamak üzere, Tartus ilinde yüzlerce vatandaş, şehitlerin Şam’daki Emevi Camisinde düzenlenen cenaze töreniyle eş zamanlı olarak, ildeki Radyo ve Televizyon Merkezi önünde toplanarak, teröre lanet yağdırdı.

İki terör eylemini gerçekleştiren teröristlerin dinsiz olduğunu vurgulayan katılımcılar, ne kadar fedakarlık gerektirirse gerektirsin, Suriye’nin ulusal tutumlarından, direnişi desteklemekten ve dış müdahaleleri reddetmekten vazgeçmeyeceğini vurguladılar.

Tartus Seyahat Grubu’ndan Yamen Acve yaptığı açıklamada, halk olarak, masumlara karşı katliamlar işlenmesi ve terörist patlamalar düzenlenmesinin, tüm semavi dinler tarafından kınandığını, reddedildiğini ve lanetlendiğini ifade etti.

Suriye Bayrağı Gençliği üyesi Kaysar Derğam da, terör saldırılarının tüm Suriye halkının duygularını derinden sarstığını kaydederek, “Bugün bizler, suç, terör, öldürme ve yıkım sıfatı taşıyan her eylemi düzenleyen büyük bir komploya maruz kalıyoruz ama zafer bizim olacak” şeklinde konuştu.

Silahlı terör gruplarının Suriye’nin güvenlik ve istikrarını sarsmak için her türlü yolu kullandığını ve teröristlerin bu yolda yalancı ve kışkırtıcı uydu kanallarıyla koordinasyon içinde olduklarını belirten Tartus ilinde Maruni mezhebinden Peder Faiz Mahfud, komplocuların, iflas ettiklerini anladıklarında patlamalar aşamasını başlattığını belirtti.

Aziz Cedid ile Muhammet Mehdi adlı vatandaşlar da, “Dün tanık olduklarımızı dilin betimlemekte aciz kalacağı durumlardır” diyerek, güvenlik ve istikrar memleketi Suriye’nin ilk defa bu denli çirkin ve büyük bir suça tanık olduğunu kaydettiler.

Korkak ve Hain Eylem Bizi Caydıramaz

Öte yandan Tartus iline bağlı Safita kentinde Suriye Gençleri Parmak İzi Grubu üyeleri, iki terör eylemini protesto ettikleri bir miting düzenlediler.

Grubu Safita Yönetim Kurulu Başkanı Ali Muhammet yaptığı açıklamada, “ne yaparsanız yapın, ne denli komplo kurarsanız kurun, sonunda hezimete uğrayacak ve kışkırtıcı medyanızla birlikte tarihin çöplüğüne atılacaksınız” demek için gösteriyi düzenlediklerini dile getirdi.

Besma Ğannum ve Leyla İsmail aslı gençler de, bu dönemde meydana gelenlerin Suriye halkının bir safta yer almasını ve vatan, kültür, tarih ile birliğe bağlılığını gerektirdiğini ifade ederek, korkakça düzenlenen hain eylemin, Suriye halkının iradesini zayıflatmayı amaçladığına işaret ettiler.

Bilal Ali adlı vatandaş da, “Özgürlük iddia edip buna sığınarak barışçıl olduğunu söyleyenler, bu türden eylemlere girişmez” diyerek, sözde özgürlük isteyenlerin özünde dış odaklar tarafından eğitilerek, finanse edildiğini ve silahlandırıldığını vurguladı.

Deyrezzor’da Kan Bağışlama Kanpanyası

Diğer taraftan Deyrezzor ilinde Suriye Gençleri Parmak İzi üyelerinden yaklaşık 150 vatandaş, Suriye ordusuna takdirlerini ifade etmek amacıyla, Kan Bankası’na giderek, kan bağışında bulundu.

Oluşum koordinatörlerinden Azam Sebahi yaptığı açıklamada, kan bağışının, Suriye ve kahraman ordusu için sunulabilecek en küçük sembolik fedakarlık örneği olduğunu dile getirerek, “Her ne kadar silahlı terör gruplarının eylemlerine ve baskılara maruz kalırsa kalsın, Suriye halkı direnmeye ve dik durmaya devam edecek, komploya ve işbirlikçilerine boyun eğmeyecektir” dedi.

Süveyda Kadınlarından Kınama Etkinliği

Öte yandan Süveyda ilinde gençlik, kadın, halk ve diğer sivil toplum örgütlenmeleri bir araya gelerek, hain terör eylemlerini kınadı ve bu çirkin eylemlerin sonlandırılması talebinde bulundu.

Sivil insiyatiflerin Süveyda Valiliği önünde kurduğu taziye çadırında konuşan Rama Bekri, “Dünkü çirkin terör eylemi gösteriyor ki, bunu işleyenlerin insanlıkla ilgisi yoktur. Onlar Suriye’ye ve halkına kin beslemektedir. Onlar, dış ve sömürgeci odaklara hizmet etmiştir” dedi.

Gezgin Adnan Azzam da, açıklamasında, dün gerçekleştirilen hain eylemlerin ulusal tutumlarının bedelini ödeyen Suriye’de her insana isabet ettiğini dile getirerek, Araplara, vicdanlarına uyma ve Suriye’nin yanında yer alma çağrısında bulundu.

Teröre Lanet Yağdırdılar

Şam kırsalına bağlı Vafidin Semti ahalisi bugün, Şam’da yer alan güvenlik binalarına düzenlenen iki hain saldırıyı protesto ederek, teröre lanet okudu.

Suriye’nin düşmanları tarafından para ve silahla desteklenen organize teröre karşı Suriye halkının birliğini vurgulayan Vafidin ahalisi, herhangi bir organizasyon olmadan düzenledikleri protesto eylemlerinde ayrıca, gerçekleri çarpıtıp silahlı terör gruplarının varlığını inkar ederek Suriye halkının kanını akıtanlara ortak olan medyaya ve güçlere öfkelerini dile getirdi.

Protestoya katılanlardan Semir Diyab adlı vatandaş, Arap Ligi gözlemci komisyonuna Suriye’de meydana gelen olayların hakikatlerini çarpıtmadan, olduğu gibi ve dürüstçe nakletme çağrısında bulunurken, Nasır Avad da, silahlı terör gruplarının fikirlerinin hiçbir dinle alakası olmadığını vurguladı.

Protestoya katılan vatandaşlar orduya, ulusal birliğe, bayrağa, vatana ve Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde kapsamlı reformlara bağlılıklarını vurgulayan sloganlar atarken, terörü, teröristleri, sömürgeci güçleri ve işbirlikçilerini lanetledi.


Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2021 (24) içerik yüklenmiştir.