FotoğraflarHaberlerOrtadoğuSuriye

Foto – Suriye’de seçim sandıkları yoğun katılıma tanık oluyor

Suriyeliler bugün; geçen Şubat ayında onayladıkları yeni anayasa gölgesinde Halk Meclisinin 1. Yasama Dönemi üyelerini seçmek için sabah saat 07:00’dan itibaren seçim sandıklarına yöneldiler.

Seçmenlerin genel seçimler kanunu kapsamında Halk Meclisindeki temsilcilerini hür ve dürüst bir şekilde seçmelerini garantileyen bağımsız bir yargının denetimi altında seçimlere çok sayıda siyasi parti, blok, güç ve koalisyonların yanında çok sayıda bağımsız adaylar katılıyor. Bunların arasında daha önce ülkede bulunan siyasi partilerin yanında yeni siyasi partiler kanunu çerçevesinde teşkil edilen partiler de yer almaktadır.

Genel seçimler kanununun 35. Maddesi kapsamında aday ve vekillerin yanı sıra medya araçlarının seçim süreci ve oy sayımını gözlemleme hakkı bulunmaktadır.

Suriye televizyonunun seçimleri ülke genelinde 50 farklı noktadan izlemesiyle ilk defa bu denli geniş bir şekilde takip ediliyor.

Halk Meclisi Seçimleri; Arap ve yabancı 200’den fazla medya kurumuna ilaveten yine Arap ve yabancı düşünür, aydın, gazeteci, politikacı ve hukukçulardan oluşan 100’den fazla şahsiyet tarafından izleniyor. Bu arada 06-05-2012 tarihinde 18 yaşını doldurup da seçme hakkına sahip olan vatandaşların sayısı 14 milyon 788 bin 644 kişiyi bulmasıyla bunların arasında gurbetçiler ve hizmet süresi boyunca seçme hakkına sahip olmayan ordu mensupları bulunuyor.

Gurbetteki vatandaşlar kara sınır kapılarının yanı sıra hava ve deniz limanlarında açılan seçim merkezlerinde oy kullanma hakkından faydalanabilecekleri gibi; seçme işlemi kimlik kartıyla yapılıyor. Seçimde vatandaşların birden fazla kez oy kullanmalarını engelleme amacıyla gizli mürekkep kullanılıyor. Seçimlerde oy kullanma işlemleri sabah saat 07:00’da başlarken, akşam saat 22:00’da sona eriyor. Ardından seçim sandıkları aleni bir şekilde açılacak ve oy sayma işlemleri başlayacak. Oy sayma işleminin sona ermesi ve oyların toplanması ardından seçim sonuçları Seçim Yüksek Komisyonu tarafından ilan edilecek.

Bu arada Halk Meclisine toplumun muhtelif kesimleri, bileşenleri ve akımlarını temsil eden 7195 aday 15 seçim dairesinde yarışmasıyla bunların 2632’si üniversite mezunu olup, 710’u ise kadın.

Adaylar; Suriye’de tüm bölgelere yayılan 12152 seçim merkezinde 127’si işçi ve çiftçileri, geri kalan 123’ü de toplumun diğer kesimlerini temsil edecek 250 meclis sandalyesi için yarışacak. Halk Meclisi seçimleri her dört yılda bir yapılmaktadır.


Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.