AvrupaHaberler

Fransa: ABD’nin İran’a dayattığı yaptırımlar illegal

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti’ne dayattığı yaptırımların illegal olduğunu belirterek, Avrupa ülkeleri İran ile mali işbirliği için bir yol aradığını açıkladı.

Salı bu açıklamayı yapan Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Paris yönetimi Almanya, Britanya, Çin ve Rusya ile birlikte Bercam nükleer anlaşması üzerinde işbirliği yapmakta olduğunu, zira AB bu anlaşmayı imzalayan taraflardan biri olduğunu, bu anlaşma iyi bir anlaşma olduğunu belirtti.

Fransız Bakan Le Drian UAEK 12. raporunda da İran İslam Cumhuriyeti’nin Bercam nükleer anlaşmasına bağlı kaldığını onayladığını hatırlatarak, bu anlaşmanın zayıflamasını engellemek gerektiğini, İran’a bu anlaşmaya bağlı kalma mesajı verdiklerini, zira Avrupa da bu anlaşmaya bağlı kaldığını kaydetti.

Fransız Bakan şöyle devam etti: İran başta ticaret imkanı olmak üzere Bercam nükleer anlaşmasının menfaatlerinden ve etkilerinden yararlanmak istiyor, ancak Amerika İran’a dayattığı yaptırımlarla İran’da Amerikalı olmayan firmaların faaliyetine engel olmaya çalışıyor, ancak amerikanın kendi sınırları dışındaki bu uygulamaları yasal değildir. Amerikalı yetkililer yaptırımların üzerinden baskı uygulayarak İran’da rejimi değiştirebileceklerini zannediyor, ancak Avrupa bunun tam tersini düşünüyor, zira İran’da bu şartlarda İranlı izzet ve İranlı ulusalcılıkla beraber çok büyük bir direnişe sergileyecektir.

Bu arada İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi Pazar günü yaptığı açıklamada, İran ve Avrupa arasında Bercam üzerinde müzakerelerin devam edeceğini belirterek, Avrupa’nın önerileri şimdiye dek yeterli olmadığını, İran halâ gerekli güvenceleri almadığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (12) içerik yüklenmiştir.