AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Fransa, Almanya ve Belçika diplomatik yetkilileri Dışişlerine çağırıldı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, Fransa ve Belçika’nın Büyükelçileri ve Almanya’nın Tahran Elçiliği Maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağırıldıklarını söyledi.

IRNA’nın bildirdiğine göre Fransa, Almanya ve Belçika diplomatik yetkilileri Dışişlerine çağırıldı.

Kasımi yaptığı açıklamada, ‘’İranlı bir diplomatın Almanya’da Fransa polisinin istemi ile tutuklanması sonrası, Fransa ve Belçika’nın Büyükelçileri ve Almanya’nın Tahran Elçiliği Maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrıldıklarını bildirdi.

Kasım, Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri Genel Müdür yardımcısının Fransa Büyükelçisine o ülkenin terörist münafık grubuna verdiği desteğe şiddetle itiraz ettiğini ve küçük olmalarına rağmen bu terörist grupların radikalizm ve terörizm yaymalarına izin verilmemesi gerektiği ifade edildi.

Kasımi, Fransız Elçiğe ayrıca, münafıklar terör örgütünün son Paris toplantısına ve bu toplantıda radikal Amerikan yetkililerin İran aleyhine sözler sarf edilmesine verilen izinlere itiraz edildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi de Fransa büyükelçisi ve Alman Maslahatgüzarı ile yaptığı görüşmede, Fransa polisinin isteği ile Almanya’da bir İran diplomatının tutuklanmasına itiraz ederek bu diplomatın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Irakçı bu senaryonun Cumhurbaşkanı Ruhani’nin İsviçre ve Avusturya ziyaretleri arifesinde ve İran ile 4+1 ülkeleri Dışişleri Bakanları toplantısı öncesi yapılmasının manidar olduğunu belirtti.

Münafıklar grubunun bu göstermelik senaryodaki rolünün açık olduğunu belirterek patlayıcı maddenin bu gruba ait tutuklanan iki kişi nezdinde bulunduğunu söyledi.

Belçika Büyükelçisine de bu diplomatın Almanya’da o ülkeye nakli istemi konusunda itirazda bulunuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.