AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Fransa Beyaz Miğferler’i kabule hazır olduğunu bildirdi

ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa’nın aralarında yer aldığı Batılı ülkelerin Beyaz Miğferler’i Suriye’den çıkarma çabaları ırkçı İsrail Başbakanı Netanyahu tarafından doğrulandı.

Sputnik ajansına göre, Fransa dışişleri bakanlığı Beyaz Miğferler’den bir çoğunu aileleriyle birlikte kabul etmeye hazır olduğunu bildirdi.

Almanya dışişleri bakanı da dün yaptığı açıklamada, Beyaz Miğferler’den bazılarını kabul edebileceklerini bildirmişti.
Bu arada ABD ile müttefiklerinin, “yardım örgütü” olduğu iddia edilen ancak El Nusra Cephesi gibi çeşitli örgütlerle bağlantıları ortaya çıkarılan Beyaz Miğferler’i Suriye’den tahliye etme planlarının ortaya çıkmasının ardından ırkçı rejim İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’dan süreci doğrulayan bir açıklama geldi. Netanyahu, “Beyaz Baretler” olarak da bilinen Beyaz Miğferler’in tahliyesi için ABD Başkanı Donald Trump, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve başka liderlerin kendilerinden ricada bulunduğunu söyledi. İsrail Başbakanı “Bunlar, hayat kurtaran insanlar ve hayatları şimdi tehlikede. Önemli bir insani jest olarak onların İsrail üzerinden diğer ülkelere götürülmeleri için yetki verdim” açıklaması yaptı.

Netanyahu’nun açıklaması, defalarca kez Suriye hükümetini suçlamaların hedef tahtasına oturtmaya yönelik olan ve kurgu olduğu ortaya çıkarılan saldırıların arkasındaki Beyaz Miğferler’in Suriye’den derhal çıkarılması için neden bu denli yoğun çaba sarf edildiği sorusunu gündeme getirdi.
Birkaç hafta önce Amerikan CNN televizyonu da ABD, Kanada, İngiltere ve Fransa’nın aralarında yer aldığı Batılı ülkelerin, Beyaz Miğferler’in Suriye’den çıkarılması için adeta seferber olduğuna işaret etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.