AvrupaFilistinHaberlerOrtadoğu

Fransa cumhurbaşkanı: Başkentleri Kudüs olan İsrail ve Filistin devletleri kurulmalıdır

Korsan İsrail’de bulunan Hollande, başkentleri Kudüs olan iki devlet kurulması gerektiğini, Netanyahu ise Arapların İsrail’i tanıması gerektiğini söyledi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, “Başkentleri Kudüs olan İsrail ve Filistin devletleri kurulmalı” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise, çatışmayı bitiren bir çözümü ancak Yahudi devletinin tanınması karşılığında kabul edeceklerini söyledi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği İsrail’de, milletvekillerine hitaben konuşma yapan Hollande, “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la barış müzakerelerine ilişkin görüşmelerde bulundum. Başkentleri Kudüs olan İsrail ve Filistin devletleri kurulmalı” değerlendirmesinde bulundu.

“Tüm dosyaları kapatacak bir çözüme varılmalı. Çözülmemiş dosyalar devamlı tartışılamaz” diyen Hollande, yerleşim birimleri inşasının durdurulması ve Filistin ekonomisinin önü açacak yardımların yapılması gerektiğini belirtti.

Arap ülkelerini İsrail’le barışmaya davet eden Hollande, “Filistinli esirleri serbest bırakma gibi önemli adımların atılması gerekir. Arap ülkelerini, İsrail’le barışa çağırıyorum. Görüşmeler yeterli değil” diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yaptığı konuşmada, “Abbas’ı, Yahudiler ve İsrail toprakları arasında binlerce yıldır var olan bağların tarihi bir hakikat olduğunu kabul etmesi için Knesset’te davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Kendisinin de Ramallah’a gidebileceğini ifade eden Netanyahu, “Çatışmayı bitiren barışçıl bir çözümü ancak Yahudi devletinin tanınması karşılığında kabul ediyorum. Aynı zamanda iki devletli çözümü benimsediğimi ilan ediyorum” ifadesini kullandı.

İsrail’in tehdit ve yok edilme çağrıları ile yaşayamayacağına dikkati çeken Netanyahu, “Bu bağlamda İran’ın nükleer silahlara sahip olmasına izin vermek mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Anamuhalefet İşçi Partisi lideri Shelly Yacimovich de “İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin verilemeyeceğini ifade etmek için buradayım. İran’ın, nükleer programını durdurmadan yaptırımların hafifletilmesinin gündeme getirilmesinden dolayı hayretler içindeyim” dedi.

Diplomatik ve barışçıl çözümün savaşa tercih edileceğini vurgulayan Yacimovich, bunun, İran’ın nükleer programını durdurması halinde mümkün olduğunu ve bu gerçekleşene kadar bütün seçeneklerin masada olması gerektiğini dile getirdi.

Yacimovich, iki devletli çözümün üzerine gidilmesi gerektiğini çünkü bu türden bir çözümün İsrail’in çıkarına olacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.