AvrupaHaberler

Fransa cumhurbaşkanının özel temsilcisi Caberi Ensari ile görüştü

İran dışişleri bakanının siyasi alanda üst düzey yardımcısı Hüseyin Caberi Ensari, anayasada reform komitesinin işe başlaması, tutuklularla ilgili komitenin faal hale gelmesi ve çatışmalarda kaybolanların, Suriye hükümetinin siyasi önceliklerinden olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Caberi Ensari, dün Fransa’nın eski İran büyükelçisi ve şimdi cumhurbaşkanının Suriye işleri özel temsilcisi olan فرانسوا سنمو François Senemaud ile görüşmesinde, İran’ın Suriye buhranının başından beri bu sorunun askeri çözüm yolunun olmadığına inandığını söylediğini bildirdi.

Caberi Ensari, teröristlerin Suriye’de cinayetlerine temasla, ‘Suriye’de teröristler ile mücadelenin başarılı olduğunu ve Suriye devletinin hakimiyetinin ülkenin büyük kesiminde tekrar sağlandığını söyledi.

Sözkonusu görüşmede Fransız yetkili de, İran’ın bölgenin güçlü ve büyük bir ülkesi olduğunu belirterek, İran’ın Suriye’nin sebatının yeniden sağlanmasında ve siyasi çözüm yolunda büyük rolünün olabileceğini söyledi.

Fransız yetkili, ayrıca Paris’in Suriye devletinin önceliklerine desteğine temasla Suriye buhranının siyasi yolla çözümünde İran’la işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.