AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Fransa dışişleri bakanı: İran ziyaretinden dolayı memnunum

İran ziyareti arifesinde Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Fransızların her zaman İran’a ve özellikle bilim ve kültürel mirasına hayran olduğuna işaret ederek, bugün iki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi için şartların hazır olduğunu belirtti.

İran gazetesinde “daha güvenli bir dünya için ortak eylem” başlığıyla yayımlanan yazısında Fabius şunları yazdı: “Yıllarca süren zorlu ancak yapıcı müzakerelerden sonra mevkidaşım Zarif’in davetlisi olarak Tahran’a gideceğim ve bu ziyaretten dolayı da mutluyum.”

Fabius yazısında şunları yazdı: “14 Temmuz tarihindeki önemli nükleer anlaşma bir döngüdür. Bu döngünün başarılı olabilmesi için tarafların her birinin kabul ettiği taahhütleri takvime uygun olarak yerine getirmeleri şarttır. Sadece tüm tarafların harcadığı çabaların, güveni sağlayacak şartı var. Uzun zamandan beri iki ülkede sanayiciler birlikte çalışıyor. Fransız teknolojisi itibar görüyor ve İranlı işverenler ve tüketicilerin taleplerini karşıladığını biliyoruz. Bundan böyle her iki ülke için yeni bakış açıları söz konusudur yine ekonomi işbirliğinde ilerleyebiliriz. Bu yüzden ikili müzakerelerin sürmesi için yol açıktır.”

Başa dön tuşu
Bugün 17 Eylül 2021 (16) içerik yüklenmiştir.