HaberlerİranOrtadoğu

Fransa Dışişleri Bakanı İran’dan Eli Boş Döndü

Seyyid İmam Ali Hamaney´in uluslararası konular danışmanı: “Amerikalılar İran’a savunma alanında kısıtlamalar dayatmaya çalışsalar bile, İran hükumeti ve halkı baskıyı ve zorbalığı kabul etmeyecektir.” dedi.

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney´in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, Şeyh Tabersi Ulusal Kuran Festivalinde habercilere Fransa Dışişleri Bakanının İran’a yaptığı ziyaret ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: Fransa Dışişleri Bakanı, İranlı mevkidaşının resmi daveti üzerine ülkemizi ziyaret etti ve yetkililerimiz kesinlikle İran İslam Cumhuriyeti’nin görüşlerini kendisine izah etmiştir ve o bu ziyaretten İran halkının çıkarlarına aykırı bir şey elde edemeyeceğini anlamıştır. Hatta eğer Amerikalılar İran’a savunma alanında kısıtlama dayatmaya çalışsa dahi, İran hükumeti ve halkı baskıyı ve zorbalığı kabul etmeyecektir.

Velayeti açıklamalarının devamında Irak’a yaptığı son ziyaret ile ilgili olarak şunları söyledi: Bu ziyarette, Iraklı yetkililerin tamamıyla görüştüm ve hepsi İran İslam Cumhuriyeti’ne yaptığı yardımlardan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek bu yardımların devam etmesini istediler ve ben de İran halkının ve hükumetinin yardımlarını devam ettirmeye çalışacağımın sözünü verdim.

Seyyid İmam Ali Hamaney´in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti son olarak şu ifadeleri kullandı: Irak’a yaptığım ziyaret, yapıcı bir ziyaretti ve Iraklı yetkililerin bizi kabul şekilleri bir bakıma benzersizdi.

Kapalı