İslami Davet

Fransa dışişleri eski bakanı İran dış ilişkiler stratejik şurası başkanıyla görüştü

12 Eylül 2017 15:38

Fransa dışişleri eski bakanı Uber Verdin ve İran dış ilişkiler stratejik şurası başkanı Kemal Harrazi, iki ülkenin ilgi duyduğu konular hakkında görüştüler.

İRİB muhabirinin bildirdiğine göre, Uber Verdin dün Kemal Harrazi ile Tahran’daki görüşmede, Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen KOEP nükleer anlaşmasını İran’ın başta Avrupa olmak üzere dünya ile ilişkilerde yeni bir dönemin başlangıcı olarak nitelerken, ”buna rağmen Amerikalılar bu anlaşmayı kuşku altına almaya çalışıyorlar ama onların bu çabaları boşunadır’ dedi.

Verdin, İran’ın nükleer anlaşmaya bağlılığından memnuniyetini bildirirken İran’ın barışçı nükleer faaliyetlerinin Uluslararası atom enerjisi kurumu tarafından da teyit edildiğini belirterek, ”bu anlaşma İran ve dünya ülkeleri arasında işbirliğinin gelişmesine ortam hazırlamıştır’ dedi.

Sözkonusu görüşmede Harrazi de, Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmaya verdiği desteğe teşekkür ederken, Avrupa’nın kendi bağımsızlığı için nükleer anlaşmada engelleri kaldırmak için adım atması gerektiğini söyledi.

Kemal Harrazi, bugün Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmayı desteklemelerinin önemli olduğunu belirterek, bankacılık, sigorta ve diğer bir çok konuda nükleer anlaşmanın tam olarak yürürlüğe giremediğini ve bu alanda engellerin kaldırılması için adım atılması gerektiğini bildirdi.

Fransa dışişleri eski bakanı İran dış ilişkiler stratejik şurası başkanıyla görüştü Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık