AvrupaHaberlerOrtadoğu

Fransa Ekonomi Bakanı: ABD’ye itaat eden ülke olmayacağız

ABD’nin İran ile nükleer anlaşmadan çıkması ve ekonomik ambargo için düğmeye basmasının ardından Avrupa, kendi şirketlerini koruyacak yollar bulmaya çalışıyor. ABD yaptırımlarına karşı önlem önerileri üzerinde çalıştıklarını söyleyen Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire, “ABD’nin kararlarına itaat eden, pantolonunun paçasına yapışan tebaa mı olmak istiyoruz” diyerek sert çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, 12 yıllık diplomatik çabanın ürünü olan İran nükleer anlaşmasından çekilme kararı almasına Avrupa’dan verilen tepkiler giderek sertleşmeye başladı.

Temas trafiği ve karşı önlem arayışları da hızlandı. Bu çerçevede Fransa, ABD’nin yaptırımlarını etkisiz kılacağını düşündüğü bir dizi önlemi Avrupa Birliği Komisyonu’na önermeye hazırlanıyor. Karşı önlem önerileri üzerinde çalışıldığını Fransız Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire duyurdu.

Fransa’nın, ilk adım olarak, 1996’da ABD’nin Küba’ya uyguladığı ve bu ülkeyle iş yapan üçüncü ülkeleri hedef alan yaptırımları etkisiz kılmak için hazırlanan düzenlemenin bugüne uyarlanmasını önermesi bekleniyor. Bu düzenleme Avrupalı şirketlerin yaptırımları görmezden gelmesine ve yabancı mahkemelerin yaptırımları temel alarak verdiği kararların Avrupa tarafından tanınmamasına olanak sağlıyordu.

Le Maire, Fransız medyasına yaptığı açıklamada, Avrupa’nın ABD yönetiminin, ‘dünyanın ekonomi polisi’ rolü oynamasını kabul etmemesi gerektiğini belirtti. Le Maire, “ABD’nin kararlarına itaat eden, pantolonunun paçasına yapışan tebaa mı olmak istiyoruz yoksa ekonomik çıkarlarımız var, İran ile ticareti sürdüreceğiz mi demek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Le Maire ay sonunda Alman ve İngiliz mevkidaşlarıyla bir araya gelerek atılabilecek ortak adımları ele alacaklarını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Mayıs 2022 (6) içerik yüklenmiştir.