İslami Davet

Fransa Haber Ajansı: Beşar Esad Suriye’de Zafere Yakın

12 Eylül 2017 15:02

Suriye uzmanı Fransız Aron Long Fransa haber ajansına yaptığı açıklamada; Beşar Esad’ın Suriye’nin önemli bölgelerini kontrol ettiğini belirterek, Beşar Esad iktidarının söz konusu bölgelerde devam edeceğini vurguladı.

Beşar Esad’ın kendisini devirmek isteyen düşmanları karşısında stratejik üstünlük sağladığını ve muhaliflerin yenildiğini ifade ederek; “Ben, Suriye devletinin ülkenin genelinde hakimiyeti sağlayacağını düşünmekteyim. Muhalifler buna karşı ortak bir cephede bir araya gelebilir mi veya sahanın gerçeklerini görerek savaşın yenilen tarafı olduklarını kabul edebilirler mi?

Açıklamalarının devamında Suriye’deki farklı grupların dağılımına işaret eden Fransız Suriye uzmanı “Kürtler Suriye’de %23’lük bir alanı kapsamakta. Buna karşın sadece %12’lik bir bölge muhaliflerin kontrolünde. IŞİD’in kontrol altında tuttuğu bölgelerden geriye kalan ise %15” ifadelerini kullandı.

Batı Asya Araştırmaları Derneğinin Müdürü Maha Yahya ise Beşar Esad’ın Suriye’de kazanan taraf olup olmadığı hakkında bir şey söyleyemeyeceğini belirterek; “Ancak Esad’ın Suriye’de halen konumunu korumakta” dedi.

“Esad tamamen yıkılmış ve ekonomisi yok edilmiş bir ülkenin kazanını oldu. Böyle bir zafer ne anlama gelir bilmiyorum” diyen Maha Yahya, Suriye’nin yakın zaman içerisinde tekrar eski haline dönemeyeceğini kaydetti.

Bir diğer Suriye uzmanı Fransız Thomas Peyrt, Beşar Esad’ın uzun bir süre daha iktidarda kalacağına işaret ederek; “ancak kendisine yönelik silahlı muhalefet devam edecektir” uyarısında bulundu.

“Bu silahlı gruplar doğrudan merkezi hükumeti karşılarına alamazlar ancak siyasi, ekonomik ve toplumsal olarak zayıf bir devlette karışıklığa neden olabilirler” diyen Thomas Peyrt, Suriye devletinin önümüzdeki 18 ay veya 2 yıl içerisinde ülke ekonomisini yeniden canlandıracağı öngörüsünde bulunarak; “özel bölgelere yeniden elektrik verilecek ve devlet yeniden gaz ve petrol ihracatına başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Ancak Suriye’nin kısa zaman içerisinde yeniden inşa edilemeyeceğini vurgulayan Suriye uzmanı Thomas Peyrt, Suriye’nin iç savaş sırasında çok ağır zararlar aldığını belirterek; “Dünya bankası Suriye’nin iç savaş sırasında toplamda 226 milyar dolar kayba uğradığını açıkladı” ifadelerini kullandı.

Thomas Peyrt son olarak Suriye’nin yeniden inşası için Avrupa Birliğine üye ülkelerin, Körfez ülkelerinin ve Dünya Bankasının mali destek sunmaya yanaşmadığını söyledi.

Fransa Haber Ajansı: Beşar Esad Suriye’de Zafere Yakın Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık