AvrupaHaberler

Fransa Haber Ajansı : Cenevre oturumunu İran kazandı

Batılı yorumculardan kimileri, İslami İran’ın uranyum zenginleştirme hakkını koruyarak Cenevre görüşmelerinin kazanan tarafı olmayı başardığını bildirdiler.

Fransa haber ajansına dayanarak bildirdiğine göre, batılı yorumculardan kimileri, Cenevre oturumunda kazanan tarafın İran olduğuna inanıyorlar. Zira bu ülke, uranyum zenginleştirme hakkını olduğu gibi korudu.

Bağımsız bir yorumcu ve gazeteci olan Muhammed Salih Sıdkıyan bu konuda “İran ilk başarısını, az zenginleşmiş uranyumunu daha fazla zenginleştirmek üzere yurt dışına gönderme onayını kazandığı sıralar elde etmiş oldu. Böylece zenginleştirme faaliyetlerine resmiyet kazandırabildi” ifadesini kullandı.

Sıdkıyan ayrıca “Cenevre görüşmelerinde de İran, nükleer programını gündeme getirmeden kendi öneri paketini görüşmekle müzakerelerin kazanan tarafı oldu” dedi.

Paris’te İran konusu uzmanı “Bernard Horkid” de “Cenevre görüşmelerinde önemli bir şey vuku buldu. Çeşitli ülkelerin eski tavırları değişti. Onlar (batılı ülkeler) ilk defa, İran’ın barışçıl hedefler için uranyum zenginleştirme hakkını tanıdılar” diye bir değerlendirmede bulundu.

Aynı habere göre ABD Başkanı Barack Obama da, Cenevre görüşmelerini “yapıcı bir başlangıç” olarak tanımlarken “Biz sadece müzakerede bulunmak için görüşmüyoruz” diye vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.