AvrupaDünyaHaberler

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb istifa etti

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb istifa ettiğini ve halefinin belirlenmesi halinde bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısına katılmayacağını açıkladı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb istifa etti. Collomb, halefinin belirlenmesi halinde bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısına katılmayacağını açıkladı.

Basına açıklamalarda bulunan Gerard Collomb, “Evet, Lyon’a dönüyorum. Cumhurbaşkanı’na (Macron), vatandaşların durumun açıklığa kavuşturulması yönünde bir beklentilerinin olduğunu söyledim. Hayatım boyunca söylediğim her şeyi yaptım. Şimdi önceliğim, Lyonlulara hizmet etmektir” ifadelerini kullanarak, istifa kararının kesin olduğunu belirtti.

Yerine geçecek ismin belirlenmesi durumunda görevi sabah erken saatlerde teslim edebileceğini dile getiren Collomb, “Eğer teknik nedenlerden ötürü 24 veya 48 saat beklemem gerekiyorsa, görevde devamlılığı sağlamak amacıyla (bugün yapılacak) Bakanlar Kurulu toplantısına katılırım” dedi.

Gerard Collomb, Paris’ten çok daha önce belediye başkanı olarak görev yaptığı Lyon’u sevdiğini ve içişleri bakanlığı görevine getirildikten sonra yerine geçen Georges Kepenekian’ın istifasını sunduğunu kaydederek, yasal süreç gözetilerek bu göreve yeniden başlayacağı sinyalini verdi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un seçim sürecinde ve kabinesindeki en önemli destekçilerinden biri olarak gösterilen Collomb’un istifa kararı, Macron tarafından kabul edilmemişti.

Aktif siyasete 1981’de giren Collomb, 1981-1988 yıllarında milletvekilliği, 2001-2017 yıllarında da iki dönem Lyon Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.