AvrupaHaberler

Fransa : İran aleyhtarı siyasi faaliyetleri destekliyoruz

Fransız bir gazeteye açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner ülkesinin müdahaleci tavrını ortaya koyarak İran’da siyasi muhalif hareketlerin önemli olduğunu ve Fransa olarak bu hareketleri benimsediklerini belirtti.

Ortadoğu bölgesine yaptığı dört günlük ziyaretinin ardından Liberasion gazetesine konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Kouchner nükleer yakıt satışı ile ilgili olarak, biz iyi niyetimizi göstermek için önerimizi verdik, ama İran öneriyi reddetti, bu Tahran için bir koz değildir, ifadesini kullandı.

İran’ın Cenevre zirvesinden sonra yeni bir oturum için pek gönüllü olmadığını ileri süren Fransız bakan şu anda bu konuda hiç bir karar alınmadığını, fakat İran aleyhinde bazı yaptırımları düşündüklerini, ama yine de müzakereden yana olduklarını iddia etti.

Kouchner şimdiye kadar güvenlik konseyinin İran aleyhinde üç kararname çıkardığını hatırlatarak bundan sonra da hareketsiz kalmayacaklarını, İran’ın nükleer silaha kavuşmasının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Açıklamasının bir başka bölümünde İran’da siyasi muhalefete de değinen Kouchner, İran’da siyasi muhalefet hareketlerinin çok önemli olduğunu ve onları benimsediklerini ifade etti.

Korsan İsrail’in İran’ın nükleer programı ile ilgili kaygısını hiç bir zaman gizlemediğini dile getiren Kouchner, askeri saldırının durumun vehametini arttıracağına inandıklarını ve bu yüzden kesinlikle böyle bir saldırıya karşı olduklarını vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.