AvrupaHaberlerOrtadoğuSuriye

Fransa kendi kendine Suriye’de kimyasal silah kullanıldığını iddia ediyor

Suriye’ye dönük emperyalist kampanyanın önde gelen aktörlerinden Fransa yeni bir oyunun peşinde.

Rusya’nın Sesi Radyosu’nun haberine göre, Suriye’den getirildiği iddia edilen numuneleri inceleyen Fransız uzmanlar, bu ülkede en az 13 kişinin kimyasal silahtan etkilendiğini ileri sürdü. Sözü geçen kimyasal silahın ise sarin gazı olduğu söylendi.

Fransa’nın Monde gazetesinde yer alan habere göre, uzmanlar, analiz için getirilen biyolojik malzemeler (kan, idrar, saç teli) ile gaza maruz kaldığı düşünülen 21 kişinin elbiselerini inceledi ve 13 testin poizitif çıktığı ileri sürüldü.

Ancak analiz için sunulan örneklerin (pantolon ve kazak vs)kime ait olduğu belli değil. Belli olsa bile bu konuda Fransa’nın tarafsız bir araştırma yürütüeceğine inanmak içinde ortada bir neden gözükmüyor. Zira Fransa yönetimi, Suriye’deki krizin başından beri Suriye yönetimine ve halkına karşı yürütülen emperyalist politikaların başat aktörlerinden biri konumunda…

Öte yandan, Mayıs ayının başında Birleşmiş Milletler (BM) Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Carla Del Ponte, Suriye ordusunun muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığına dair kanıt olmadığını; buna karşın muhaliflerin sarin gazı kullandığına dair “somut şüpheler” olduğunu kaydetmişti.

Yine o dönemde Suriye muhalefeti, 29 Nisan’da Sarakeb’de Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığını iddia etmiş ve buna maruz kaldığı iddia edilen kişilerden alınan kan örnekleri Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki devlet hastanesine gönderilmişti. İncelemde bulunan Türkiyeli doktorlar da örneklerde sarin gazına rastlanmadığını belirtmişti

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (25) içerik yüklenmiştir.