AvrupaHaberler

Fransa Maliye Bakanı: Avrupa, ABD’nin yaptırımlarına karşılık vermeli

Fransa Maliye Bakanı, Avrupalı ülkelerin kıtanın ekonomik egemenliğini savunmak için ABD’nin İran’a karşı yaptırımları karşısında acil girişimde bulunması gerektiğini kaydetti.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Le Figaro gazetesine yaptığı açıklamada, Avrupa’nın Amerikan yaptırımlarına karşı kendi ekonomik egemenliğini savunmak ve desteklemek için gereken araçları oluşturmaya ve acil girişimde bulunmaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Fransa Maliye Bakanı, Total, Renault ve Peugoet başta olmak üzere Fransız firmalarının İran pazarına ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Fransa Maliye Bakanı ABD Dışişleri Bakanı Mike Pomeo ile yaptığı görüşmede, Avrupalı firmaların İran’daki faaliyetlere ihtiyaç duyduğunu gündeme getirmiştir.

ABD Dışişleri ve Maliye bakanları, Avrupalı mevkidaşlarına gönderdikleri mektuplarda, İran’a en ağır yaptırımlar uygulamak istedikleri için yaptırım muafiyeti vermekten kaçındıklarını belirttiler.

İran ile 5+1 grubu arasındaki nükleer anlaşma KOEP Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiş ama ABD yönetimi bu anlaşmanın icra edildiği ilk günden itibaren anlaşmanın içeriğini ihlal girişimlerinde bulunmuştur.

ABD başkanı Trump, 8 Mayıs 2018 tarihinde İran’a karşı asılsız suçlamalarını dile getirerek, Amerika’nın bu anlaşmadan çıktığını bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.