AfrikaAvrupaHaberler

Fransa, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne operasyon düzenleyecek

Fransa bir ülkeye daha askeri operasyon düzenlemek için hazırlıklarını tamamladı.

Ocak ayında Mali’ye operasyon düzenleyen Fransa, bir başka Afrika ülkesine daha askeri operasyon düzenlemek için hazırlıklarını tamamladı. Bu seferki operasyonun adresi ise Orta Afrika Cumhuriyeti.

Askerlerini çoktan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Bangui’de konuşlandıran Fransa, düğmeye basmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin onayını bekliyor. Güvenlik Konseyi bugün yerel saatle 10.00’da bunu görüşmek üzere toplanıyor. Fransa, toplantının sonunda operasyona yeşil ışık yakacak olan bir karar çıkacağından neredeyse emin.

Fransa’nın Mali’ye düzenlediği operasyona, Afrika’da yaşayan bir tür vahşi kediden esinlenerek ‘Serval’ ismi verilmişti. Bu seferki operasyona ise egzotik bir kelebek isminden etkilenerek ‘Sangaris’ adı verildi.

Fransa’nın bu askeri operasyonu düzenlemekteki amacı, daha öncekilerde de olduğu gibi Afrika’nın ‘büyük ağabeyi’ rolüne soyunup, ülkedeki güvenliği sağlamak. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde son yaşanan olaylarla birlikte yönetim tamamen gücünü kaybetmiş durumda. Bir tarafta Seleka adı verilen militan grupların saldırıları, bir tarafta da buna misilleme olarak kendilerine anti-balaka adı veren milislerin intikam saldırıları, güvenlik ortamını tamamen yok etmiş durumda. Müslüman ve Hristiyan gruplar arasındaki çatışmalar, neredeyse soykırım boyutuna varmak üzere. İnsanlar korku içinde kiliselere ve camilere sığınıyor.

Afrika kıtasının orta kesiminde yer alan Orta Afrika Cumhuriyeti, neredeyse Fransa ve Belçika’nın toplam yüzölçümü kadar bir alana sahip.

Fransa, eskiden sömürgesi olan Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yönelik askeri operasyonu, bu ülkedeki karışıklıklara bağlı olarak açıklasa da ilerleyen günlerde operasyonun Fransız kamuoyunda nasıl tartışmalar yaratacağı merakla bekleniyor. Ekonomik kriz ve artan vergilerle siyasi bir bunalım geçiren ülkede, halkın yöneticilere güveni ve krizden çıkılacağına yönelik inancı günden güne azalıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.