ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğu

Fransa, Suudi koalisyonuna 4 milyar değerinde silah satışı yaptı

Fransa hükümetinin resmi rakamlarına göre Paris 2018 yılının ilk yarısında bazı Arap ülkelerine 3 milyar 920 milyon değerinde silah satışı gerçekleştirmiştir.

Savunma Bakanlığı’nın parlamentoya gönderdiği yıllık rapora göre, Fransa 2017 yılında toplam 6.9 milyar Euro değerinde silah satışı yaptı.

Rapora göre bu satışların yüzde 60’ı Yakın ve Orta Doğu Arap ülkelerine gerçekleştirildi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın ardından dünyanın 3’üncü büyük silah ihracatçısı olan Fransa’nın bu satışında savaş jeti Rafale en büyük payı aldı.

Katar ve Mısır’ın, Rafale savaş uçakları alımı için imzaladıkları anlaşmayla birlikte Fransa’nın 2015’teki silah satışı 17 milyar Euro’yu bulmuştu.

2016’da bu rakam Hindistan’ın Fransız Dassault Grubu’ndan 36 adet savaş uçağı almasıyla birlikte 14 milyar Euro’ya ulaşmıştı.

Paris, sivil toplum kuruluşlarının hedefinde

Gerek Fransız gerek yabancı birçok uluslararası sivil toplum kuruluşu, Yemen’de sivillere karşı kullanıldığı gerekçesiyle Fransa’nın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne silah satışına şiddetle karşı çıkıyor.

Zira sivil toplum kuruluşları, her iki ülkenin de Yemen’de insan haklarını açıkça ihlal ettiğini belirtiyor.

Suudi liderliğindeki Arap Koalisyonu’nun Yemen’de Husilere karşı 2015’te başlattığı askeri operasyonda şu ana kadar 10 binden fazla insan hayatını kaybetti, BM raporlarına göre milyonlarca insan da açlık krizi ile mücadele ediyor.

Birçok uluslararası insani yardım kuruluşu Paris’in, 2014 yılında Fransa tarafından da onaylanan BM Silah Ticareti Antlaşması’nı (ATT) ihlal ettiği görüşünde. Söz konusu anlaşma, imzacı devletlerin, insan hakları ihlalleri işleyen ülkelere silah transferini yasaklıyor.

Bunun yanı sıra bazı Fransız parlamenterler de hükümetin silah satışları üzerinde daha fazla kontrol talebinde bulunuyor.

İnsan hakları alanında faaliyet gösteren dört STK pazartesi günü, Paris’i Mısır’la olan silah ticareti nedeniyle sert ifadelerle kınadı. STK’ların bildirisinde, “Sisi rejimi aldığı silahları halkını ezmek için kullanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (27) içerik yüklenmiştir.