AvrupaHaberler

Fransa’da Hükümet İle Parlamento Karşı Karşıya Geldi

Fransa’nın başkenti Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un güvenlik danışmanı Alexandre Benalla’nın 1 Mayıs eylemleri sırasında polis kılığına girip eylemcileri dövmesinin ardından ülkede patlak veren kriz devam ediyor.

Benalla’nın eylemcileri dövdüğü görüntülerin ortaya çıkması Fransa’da şok etkisi oluştururken, Fransız milletvekilleri konuyu Ulusal Meclise taşımıştı. Ulusal Meclisin oluşturduğu “soruşturma komisyonu”, İçişleri Bakanı Gerard Collomb, Paris Polis Valisi Michel Delpuech ve Paris kamu düzeni yöneticisi Alain Giberlin’i sorguladıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Daire Başkanı Patrick Strzoda’yı (altta) sorguluyor. Birbirleri ile uyuşmayan açıklamalar tespit eden milletvekilleri, hükümetten gerçekleri açıklamasını istedi.

Benalla skandalının “hükümetin olayın üstünü örtmesi ile” devlet meselesine dönüştüğünü söyleyen vekiller, hem hükümeti ve Cumhurbaşkanını hem de 5. cumhuriyet rejimini sorguladı. Durumu “zayıflatılmaya çalışılan parlamentonun yeniden güçlenmesi” olarak değerlendiren vekiller, “Halk yine gördü ki hakkını hükümet değil meclis savunuyor” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.