AvrupaHaberler

Fransa’da TOTAL çalışanlarını grevlerini sürdürüyor

Fransız petrol şirketi TOTAL çalışanlarının, kapanma tehlikesi içinde bulunan bir rafinerideki meslektaşlarıyla dayanışma için başlattıkları grev devam ediyor.

Grev yüzünden ülke genelinde 6 rafineride üretimin önemli ölçüde aksadığı bildirildi. Sanayi Bakanı Christian Estrosi, “hükümetin, grevin, ülkede yakıt ve enerji açığı sorunu yaratmaması için gerekli her türlü önlemi alacağını” söyledi.

Europe-1 radyo kanalına konuşan Fransız bakan, hükümetinin konuyla ilgili bugün toplantılar yapacağını duyurdu. TOTAL’in, ülkenin kuzeyindeki Dunkerque limanındaki rafineyi kapatmayı gözden geçirmesi üzerine sendika, greve gitme kararı almıştı.

Sendika, geçen yıl 7,8 milyar dolar net kar sağlayan grubu, çalışanların haklarını yeteri kadar düşünmemekle suçluyor.

TOTAL grubu, Dunkerque’de bulunan rafineyi kapatma kararı alsa bile buradaki çalışanlara iş garantisi vereceğini açıklamıştı.

Avrupa’nın 3. büyük petrol şirketi TOTAL’in, bu rafinerinin kapatılıp kapatılmaması yolundaki son kararını Haziran ayında vermesi bekleniyor.

Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı rafinede, Eylül ayından bu yana talebin düşmesi gerekçe gösterilerek üretim yapılmıyor.

Hükümet, rafinenin kapatılması halinde, işçilerin mağdur olmaması için TOTAL’e gerekli önlemleri alması konusunda uzun süredir baskı yapıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.