AvrupaHaberler

Fransa’daki Rehine Krizinde Ölü Sayısı 4’e Çıktı

Fransa’nın güneyinde yer alan Trebes kentindeki alışveriş merkezinde bir rehine kadının yerine gönüllü olarak kendini saldırgana teslim eden ancak operasyon sırasında ağır yaralanan jandarma, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Adının Arnaud Beltrame olduğu belirtilen jandarma yarbayın hayatını kaybetmesiyle terör saldırısında ölenlerin sayısı 4’e yükselirken yaralı sayısı da 15 olarak açıklandı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb, yaptığı basın açıklamasında, “Askerleriyle birlikte buraya gelen jandarma yarbay komutan kendini gönüllü olarak teröristin eline teslim etti. Onunla kaldı. Terörist ateş açtı, taktik birimler müdahale etti, terörist vuruldu” diye konuştu.

Beltrame hayatını kaybetmesinin ardından Twitter’dan bir mesaj yayımlayan Collomb, “Ülkesi için canını verdi. Fransa onun kahramanlığını, cesaretini ve fedakarlığını asla unutmayacak” ifadelerini kullandı.

Gerard Collomb ayrıca, saldırganın Carcassonne’da yaşayan 26 yaşında Rıdvan Lakdim olduğunu ve adi suçlardan takip edildiğini söyledi.

Fas asıllı Fransız vatandaşı Lakdim’in bir anda harekete geçtiğini belirten Fransız Bakan, “Onu izlemeye almıştık. Radikalleşeceğini düşünmüyorduk. Bir anda harekete geçti. Bu sırada zaten takip altındaydı” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.