AvrupaHaberlerOrtadoğu

Fransa’dan Amerika’ya İran eleştirisi

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bir kez daha İran’la ticarette bulunan Avrupa firmalarının Amerika tarafından yaptırıma tabii tutulmasını eleştirdi.

ABD Başkanı Trump’ın uygulamaya koyduğu ek gümrük vergileriyle başlayan ‘ticaret savaşı’na işaret eden Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, ‘Trump bize birleşmek ve daha da güçlü olmak için tarihi bir fırsat veriyor’ dedi.

Amerika’nın nükleer anlaşma KOEP’ten çıkması karşısında üzüntüsünü dile getiren Le Maire, ABD’nin dünya ekonomi jandarması olmak istemesinin kesinlikle kabul edilebilir olmadığını ve bunun büyük bir hata olduğunu, uluslararası siyasi, iktisadi ve askeri güveni tehlikeye düşürebileceğini söyledi.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Financial Times’a verdiği röportajda, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Avrupa Birliği’nin (AB) sürdürülebilmesi açısından büyük önem taşıyan Fransa-Almanya ilişkilerine “yeni bir doğrultu verdiğini” söyledi.

Bir önceki Fransa yönetiminde bozulmaya başlayan Fransa-Almanya ilişkileri için durumun değişebileceğini belirten Le Maire, Trump’ın uygulamaya koyduğu ek gümrük vergilerinin mevcut durumu zorladığını ve imzalanmış anlaşmaları bozarak Avrupa genelinde bir tepki verme isteği yarattığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.