AvrupaHaberler

Fransa’dan İran’a ültimatom tepkisi

ABD ve Almanya’nın, İran’ın nükleer yakıtın Tahran’a nasıl teslim edileceği hakkında batıya bir aylık bir süre tanımasına tepki göstermelerinin ardından, Fransa Dışişleri Bakanı da bu duruma tepki gösterdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Koushner dün “RTL” kanalı muhabiriyle konuşurken, İran’ın nükleer yakıtın Tahran’a teslim şekli konusunda batıya bir aylık bir süre tanıması konusuyla ilgili olarak “Tahran’ın nükleer programının geliştiğinden söz etmek şu aşamada mümkün değil ve inanılmaz bir şey” diye iddia etti.

İran’ın nükleer programıyla ilgili son ültimatomunu da reddeden Bernar Kushner bu hususta “İranlı yetkililer son ültimatomu, uranyumu zenginleştirme konusunda yardım etmeyi öneren Fransa dâhil uluslararası topluluğa verdiler. Bunun için de 31 Aralık tarihi verilmişti. O da geçti artık” şeklinde konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, geçen Çarşamba günü katıldığı bir televizyon programında batılı yetkililere hitaben, bu miladi ayın sonuna kadar batıyı İran’ın istediği yakıtı temin etmekle yükümlendirecek bir anlaşma yapılmadığı takdirde, Tahran’ın kendi yakıtını kendisinin üretmeye başlayacağı uyarısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (108) içerik yüklenmiştir.