AfrikaAvrupaHaberler

Fransa’nın Afrika’daki boşluğunu Türkiye dolduruyor

Ekonomik tasarruf gerekçesiyle eski sömürgesi Afrika’daki büyükelçiliklerini tek tek kapatan Fransa’nın yarattığı boşluğu Türkiye kapatıyor.

Sabah’ın haberine göre; doğal zenginliği ve sunduğu ekonomik fırsatlar ile gelecek yüzyıla damga vurması beklenen Afrika’da Türkiye son 4 yılda 23 büyükelçilik açtı. Fransa’nın diplomatik iş yükünü ve maliyeti azaltmak amacıyla geçen hafta Afrika’da kapısına kilit vurduğu dört ülkeden biri olan Gambiya’da ise Türkiye rüzgârı esiyor.

2012’de Türkiye’nin modern bir büyükelçilik açtığı başkent Banjul’de Türk diplomatların varlığı basında da büyük bir ilgi uyandırdı. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, Türkiye’nin küresel vizyonunun Fransa’dan farklı olduğunu belirterek bu yüzyılın Afrika yüzyılı olacağını söyledi. Gümrükçü, “Türkiye’nin toplamda 35 büyükelçiliğinin bulunduğu Afrika’da her diplomatik misyonumuzun açılışının ardından o ülke ile ticari ilişkilerimiz katbekat arttı. Amacımız 56 Afrika ülkesinin tamamında bulunmak” dile konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.