HaberlerİranOrtadoğu

Fransa’nın Bercam’ın korunmasını tekrar vurgulaması ve İran’ın Avrupa’dan beklentileri

Fransa’nın BM temsilcisi François Delattre, Bercam nükleer anlaşmanın uluslararası toplumun gerçekçilik ve çok taraflılık ürünü olduğunu belirterek, Paris’in söz konusu anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceğini vurguladı. Delattre ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yasalara saygı ve çok taraflılık konusundaki temel rolüne işaretle Bercam nükleer Anlaşması ile ilgili 2231 sayılı kararının bu konunun göstergesi olduğunu belirtti.

Bercam nükleer Anlaşması’nda imzaları olan 5+1 grubun Avrupalı üyelerinden Fransa’nın nükleer anlaşmanın korunmasını tekrar vurgulaması, Paris ve genel olarak Avrupa Birliği’nin İran ve 5+1 grubu arasında imzalanan uluslararası anlaşmanın devamı ve tarafların bağlı kalması ile ilgili endişesinin göstergesidir.
Amerika başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018 tarihinde tek yanlı ve illegal bir biçimde Bercam nükleer anlaşmasından çekildi. Amerika içinde ve uluslararası çapta Amerika’nın bu kararına gösterilen muhalefete ilaveten 5+1 grubun diğer üyeleri yani Fransa, Rusya, İngiltere, Çin ve Almanya nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını belirtiler.
İngiltere, Almanya ve Fransa’dan oluşan Avrupa troykası liderlerine göre Bercam nükleer Anlaşmasının devam etmesi bölge ve dünyanın barış ve güvenliğine yardımcı olacaktır. Avrupa Birliği Dış siyaset sorumlusu Federica Mogherini yaptığı açıklamada, dünya toplumunun büyük bir bölümünün Bercam nükleer anlaşmasına destek verdiklerini belirterek bunun sebebini gerçekçi olmak, daha iyi bir seçeneğin olmaması ve de Ortadoğu’da yeni bir silahlanma yarışını engellemek olduğunu söyledi.
Tabii ki Bercam Anlaşmasının diğer Avrupalı üyeleri gibi Fransa açısından bu anlaşma çeşitli yönlerden önem taşıyor. Bercam Anlaşması Avrupalılar açısından onların Soğuk Savaş dönemi ardından siyaset alanında kazandıkları uluslararası başarılardan biridir. Buna ilaveten Avrupa birliği açısından Bercam anlaşması İran nükleer programlarına kısıtlamalar getirerek onlara göre İran’ın askeri nükleer programlarını engellemiştir ve nihayetinde Bercam nükleer anlaşması Kuzey Kore ile yaşanan nükleer krizin çözümlenmesi için iyi bir örnek sayılır. Üstelik Bercam anlaşması Avrupa Birliği ülkelerinin İran ile ticari ve ekonomik ilişkilerini tekrar başlamasına sebep olmuşken Avrupa ülkeleri Ortadoğu’nun çok önemli ülkelerinden olan İran ile kazandıkları ekonomi fırsatları kaybetmek istemiyorlar.
Amerika’nın İran’a karşı nükleer yaptırımlarının tekrar başlaması ile birlikte yeni yaptırımların uygulanması Avrupa’nın ve İran ile olan ticari ve ekonomik çıkarlarını önemli oranda tehlikeye düşürüyor. Doğal olarak Fransa’nın da aralarında olan Avrupa’nın sayısız çıkarları nedeniyle Avrupalıların bu anlaşmayı korumak için azami çalışma yürütmeleri bekleniyor; zira bu anlaşmanın hayatına devam etmesi, ciddi tehlike ile karşı karşıyadır.
Nitekim İran Dışişleri bakanı uluslararası ve hukuki işler yardımcısı Abbas Irakçı Geçenlerde yaptığı bir açıklamada şöyle dedi: Bercam yoğun bakım ünitesindedir zira en önemli denge noktasını kaybetmiştir. Denge noktası Amerika’nın Bercam’dan çekilmesidir. Şimdi eğer Avrupa ve Bercam’ı imzalayan diğerleri bu nükleer anlaşmayı korumak istiyorlarsa daha fazla fedakarlık yapmaları gerekiyor ve özellikle Amerika’nın yokluğunu ve bu ülkenin İran’a karşı yatırımlarını telafi etmeleri gerekiyor.
Halihazırda İran için büyük önem taşıyan konu Bercam Anlaşması’nda kalmanın çıkarlarından yararlanmak ve Avrupalı ortakların kesin garanti vermeleridir. Eğer Bercam’da kalmak İran’ın çıkarlarını garantileyemezse ve eğer Amerika yaptırımlarının negatif etkilerini hafifletemezse İran’ın Bercam’da daha fazla kalmasının bir anlamı olmayacaktır./

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.