HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Fransa’nın İran’ın iç işlerine karışması

Fransa Ulusal Meclisi milletvekilleri Pazartesi günü bağlayıcı olmayan bir karar geçirerek İran’daki isyancıları desteklediler.

Fransız milletvekilleri, İran’daki göstericileri bastırma iddiasını yineleyerek, bu eylemi kınadı ve Avrupa hükümetlerinden Mehsa Emini’nin ölüm nedenini araştırması için İran’a daha fazla baskı yapmasını istedi.

Batı’nın İran karşıtı iddialarını yineleyen Fransız parlamenterler, İran hükümetinin eylemlerinin gösteri düzenleme hakkının ve ifade özgürlüğünün açık bir ihlali olduğunu iddia ettiler.

İran’daki ajitasyon projesinin başarısız olmasının ardından Batılı ülkeler şimdi Tahran üzerinde baskı kurmanın yeni yollarını arıyor. Bu bağlamda Batılılar, özellikle Avrupalılar, yeni yaptırımlar tasarlamanın yanı sıra, İran karşıtı açıklamalar ve kararlar yayınlayarak siyasi baskıları yoğunlaştırdılar.

Şimdi, Batılıların tekrarlanan başarısızlıklarına rağmen, Batı tarafından İran’a karşı, amacı İran İslam Cumhuriyeti sistemini zayıflatmak ve ona karşı çok yönlü baskıları yoğunlaştırmak olan çok taraflı yeni bir kampanya başlatıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Haziran 2023 (5) içerik yüklenmiştir.