HaberlerAvrupaDünyaOrtadoğu

Fransa’nın İran’ın KOEP adımlarına ilişkin müdahaleci tutumu

Fransa Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü müdahale niteliği taşıyan bir bildiri yayımlayarak Avrupa ülkelerinin Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasında sözünü tutmadıklarına işaret etmeksizin İran yönetiminin ek protokolü gönüllü olarak uygulamayı durdurmasını talihsizlik niteledi.

Fars haber ajansının haberine göre, Fransa Dışişleri Bakanlığı bildiride İran’ı suçlayarak, Tahran yönetiminden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK ile yeniden tam işbirliği yapmasını istedi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı bildiride Tahran yönetimini UAEK açısından muğlak olan konuların hakkında gerekli teknik açıklamalarda bulunmamakla suçladı.

İran İslam Cumhuriyeti 23 Şubat 2021’de İslami Şura Meclisi tarafından çıkarılan yaptırımları kaldırma ve İran milletinin çıkarlarını koruma stratejik eylem yasasının 6.maddesini uygulamak üzere UAEK’nun NPT ötesinde denetimlerini ve ek protokolü gönüllü olarak uygulamayı askıya aldı.

İran ve UAEK ek protokolün askıya alınmasından önce vardıkları anlaşmada İran’ın nükleer tesislerinde kurulan UAEK kameraları üç ay daha çalışması, ancak İran ve KOEP nükleer anlaşmasının diğer tarafları arasında anlaşmaya varılmadığı takdirde kamera kayıtları silinmesini kararlaştırdı.

İran Amerika yönetimi 8 Mayıs 2018’de KOEP nükleer anlaşmasından tek taraflı ve illegal bir karar alarak çekilmesinden sonra anlaşmanın diğer tarafları yükümlülüklerini yerine getirdikleri takdirde bu anlaşmayı korumaya çalıştı; ancak Avrupalı taraflar pratikte anlaşmayı korumak üzere verdikleri sözü tutamadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.