ArabistanAvrupaHaberlerOrtadoğu

Fransız Dışişleri Bakanı, Suudi prensine verilen liyakat nişanı için izahat yaptı

Fransız Dışişleri Bakanı Jean Marc Ayrault, Suudi Veliat Prens’ine verilen liyakat nişanı hakkında yaptığı açıklamada, bunu bir diplomatik gelenek olarak niteledi.

Fransız Dışişleri Bakanı, Suudi Arabistan’ın Suriye’de barış için önemli rol ifa ettiğini ileri sürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın, Suudi Arabistan veliaht prenslerinden İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz’e ülkenin en üst düzey nişanı olan “Legion d’Honneur” nişanını vermesi sosyal paylaşım ağlarında yoğun eleştirilere neden oldu.

Fransa Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Elysee Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede Cumhurbaşkanı François Hollande, Nayif ile bir araya geldi.

Törende Hollande, Nayif’e ülkenin en yüksek liyakat nişanı olarak bilinen “Legion d’Honneur” madalyasını taktı.

Ve daha ilginç olan konu ise Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansının Nayif’in bölgesinde terörizm ve aşırılıkla mücadelede sarf ettiği çabadan dolayı nişana layık görüldüğü şekilde haberi aktarmasıydı.

İki ay önce dini Lider Şeyh Nemr Bakır en-Nemr başta olmak üzere 47 tutukluyu idam eden Suudi Arabistan yönetimini iki ay önce kınayan Fransız hükümeti, şimdiye ise Suudi prensine liyakat nişanı veriyor.

Hatırlanacağı üzere Fransa ile Suudi Arabistan arasında çok sıcak ve yakın ilişkiler var ve iki ülke arasında önemli silah anlaşmaları imzalanmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.