AvrupaHaberler

Fransız ekonomisi dökülüyor

Avrupa Birliği’nin Almanya’nın ardından ikinci büyük gücü olarak anılan Fransa’nın istihdam piyasası, sosyal güvenlik sistemi ve sanayisi ‘hasta’ olarak nitelendiriliyor. Fransa ekonomisinin dibe doğru yönelmesi, AB’nin de tükendiğine işaret ediyor

Fransa onlarca yıl Almanya tarafında güçlü bir partner, siyasi ve ekonomik açıdan sağlıklı bir Avrupa’nın ikinci rahatlatıcı ekseni olarak kabul edildi. Ancak uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s, Fransa’nın notunu bir kez daha düşürdü. Fransa, ‘pekiyi’ notunu geçen yıl kaybetmişti. Kuruluşun raporuna göre, bu not düşürme, ülkede başlatılan reformların büyük bir ihtimalle Fransız ekonomisinin orta vadede istikrara kavuşmasına katkı sağlamayacağı anlamına geliyor. Şimdi uzmanlar soruyor: Avrupa ikinci bir İspanya vakasıyla karşı karşıya mı? Analistlere göre, Fransız ekonomisi kötü durumda. İstihdam ve büyüme krizi söz konusu. Konjonktürün yeniden canlanacağı yönündeki ihtimaller belirsiz. Bu krizlerin yanı sıra bir de geçen yıllar içinde büyük istihdam kaybına uğrayan sanayi sektöründeki daralma var. Borç krizi son on yıl içinde daha da azdı. Hükümetin önünde tam bir problem yığını var.

Bazı uzmanlar ise sorunun Fransız özel sektörüyle alakalı bir durum olduğunu öne sürüyor. Fransız özel sektörü, az kâr ediyor ve sıklıkla fiyat rekabetine yenik düşen çok sıradan ürünler üretiyor. Mesela otomotiv sektöründe Alman markalar gibi kâr marjı yüksek otomobil yerine sınıfında amansız rekabetin hüküm sürdüğü sıradan araçları piyasaya sürüyor. Bunun yanı sıra ücret yan giderleri çok yüksek. Firmaların kazancı çok düşük kaldığından çok az yatırım yapabiliyor ve yüksek nitelikli ürünler elde edebilmek için çok az yenilikçi adımlar atabiliyorlar. Bu bir kısır döngü halinde sürüp gidiyor. Yüksek ücret yan giderlerinin firmalar tarafından karşılanması çok zor görünüyor. Sosyal güvenlik sistemindeki açık 25 milyar Euro’yu buluyor. Bir yandan da reformlar kapsamında sigortalılardan yapılan kesintiler alım gücünü düşürüyor. Oysa Fransız iç ekonomisinin istikrara kavuşmasında tüketime de önemli rol düşüyor.

Fransa’nın işsizlik oranı yüzde 11 ile rekor düzeye çıktı. Standard and Poor’s’a göre işsizlik oranı 2016’ya kadar yüzde 10’un üzerinde olacak. Bu durum özellikle gençleri etkiliyor.Gençler arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 25’i buluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.