AvrupaDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Fransız Senatörler İran’ı desteklemek için Avro’nun güçlenmesini istedi

İki Fransız Senatör, Amerika’nın birçok uluslararası konuda tekyönlü politikalarını eleştirerek, İran’a destek için Avro’nun güçlenmesini istediler.

Frans 24 Televizyon kanalının bildirdiğine göre Fransız senatörler, Jaun Bize ve Filip Bonkar bir bildiri yayınlayarak, Amerika’nın ambargolarını geride bırakmak ve İran ile ticari ve ekonomik ilişkilerinin devamı için özel mali mekanizma oluşturulmasını istediler.

Bu iki senatör bildirilerinde, AB’den Amerika’nın ambargolarının tehlikesi ile başa çıkmak ve Avrupalı şirketlerin İran ile işbirliğinde fiili destek için Brüksel’dde özel bir kurum oluşturulmasını istediler.

Ambargoların üstesinden gelinmenin tek yolunun Avro’nun dolar karşısında güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Fransız senatörler, Avrupa’nın İran’da faaliyet gösterecek devam etmesi için müşavirlik hizmeti veren bir kurum oluşturulması gereğini vurguladılar.

Amerika’nın Avrupalı müttefikleri bugüne kadar defalarca o ülkenin Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çıkmasını eleştirmişlerdir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 09 Ağustos 2020 (35) içerik yüklenmiştir.