FilistinHaberlerOrtadoğu

Furkan Savaşı’nda onlarca cami yıkıldı

Siyonist işgal ordusu bundan tam bir yıl önce Gazze’ye açtığı savaşta resmi binaları, evleri, ziraat alanlarını ve okulları hedef aldığı gibi camileri ve mezarlıkları da bombalamaktan geri durmadı.

Furkan Savaşı’nda onlarca caminin tamamı veya büyük bir kısmı işgal güçlerinin attığı tonlarca ağırlığındaki bombalarla yıkıldı.

İşgal güçlerinin savaş boyunca sürdürdüğü saldırılarda 46 cami tamamen yerle bir olurken 55 caminin de büyük bir bölümü yıkıldı. 52 cami ise çeşitli oranlarda ve bazıları içinde namaz kılınamayacak derecede zarar gördü.

İşgal güçleri ve Siyonist savaş uçakları canlıları hedef almakla yetinmeyerek Gazze’deki ölülere de saldırdı ve beş mezarlığı bombaladı.

Filistin Vakıflar ve Dini İşler Bakanı Talib Ebu Şa’r, Mısır Hükümeti’nden ve halkından, Arap ve İslam ülkelerinden, uluslararası kurum ve kuruluşlardan Gazze’ye uygulanan haksız ambargonun kaldırılmasını ve yıkılan camilerin yeniden yapılması için gerekli inşaat maddelerinin Gazze’ye girişine izin verilmesini istedi.

Gazze’ye uygulanan ambargonun insanlık suçu olduğuna işaret eden Ebu Şa’r, camilerin onarılmasına ihtiyaçları olduğunu belirterek Mısır’dan Rafah Kapısı’nı açmasını ve inşaat malzemelerinin girişine müsaade etmesini talep etti.

Dünyanın özgür insanlarını Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması için çalışmaya davet eden Ebu Şa’r, Vakıflar ve Dini İşler Bakanlığı’nın yıkılan camilerin yeniden inşası ve zarar görenlerin onarılması için gerekli finansmanı sağladığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Mayıs 2021 (6) içerik yüklenmiştir.