HaberlerİranOrtadoğu

Füze tatbikatının mesajı Fars körfezi güvenliğini sağlama hazırlığıdır

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, Fars körfezi bölgesinde güvenliği sağlamak için tam hazırlığın bulunmasını İslam Devrim muhafızlar ordusunun Peygamberi azam(sav) 7 tatbikatının mesajı olduğunu belirtti.

Mihmanperest, düzenlediği haftalık basın toplantısında “Peygamberi azam 7” tatbikatı hususunda bu tatbikat mesajının İran’ın Fars körfezi ve petrol taşıyan gemilerin güvenliğinin sağlanması için tam hazırlık içinde bulunması olduğunu belirtti.

Mihmanperest, İran’ın Suriye’de ulusal barış hükümetinin kurulması ile ilgili tutumu ve İran’ın Cenevre toplantısına katılmamasının bölgedeki rolünü azaltıp azaltmayacağı konularında Cenevre toplantısının Rusya’nın teklifi üzerine Suriye krizinin barışçı yollarla çözümlenmesi ve Annan planının güçlendirilmesi hedefiyle yapıldığı ancak Amerika ile bazı Avrupa ülkelerinin hangi ülkelerin toplantıya katılması ve katılmamasıyla ilgili yersiz ısrarının toplantıyı etkisiz kıldığını belirtti.

Mihmanperest, Tahran’ın defalarca dış güçlerin başta Suriye olmak üzere bölge ülkeleri iç işlerine müdahale etmemesi ve hükümetle muhalifler arasında barış sağlanması, silahlı çatışmaların durdurulmasını Suriye’de reform yapılması ve gereken girişimler için şart olduğunu bildirdiğini söyledi. Dış işleri bakanlığı sözcüsü Suriye konusunda etkili ülkelerle hükümet dâhil önemli olan tarafların göz ardı edilmesinin bölge dışı ülkelerin girişimlerinin sonuç vermeyeceği anlamına geldiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (30) içerik yüklenmiştir.