FilistinOrtadoğu

Füzelere karşı kurulan Demir Kubbe sistemi işe yaramadı

Sınır bölgelerine yakın yerlerde yaşayan Filistinli vatandaşlar, işgal ordusunun Gazze’den atılan füzeleri engellemek için sınıra yerleştirdiği ‘Demir Kubbe’ sisteminin atılan füzeleri engellemekten aciz kaldığını belirtti.

Görgü şahitleri gördükleri olayı şöyle anlattı: “Direniş güçlerinin dün öğleden sonra (08 Nisan Cuma) bir füze atması üzerine işgal ordusunun sınıra kurduğu Demir Kubbe sisteminden füzeyi düşürmek için altı füzenin atıldığını gördük. Ancak atılan altı füze de direniş füzesini düşüremedi ve direniş füzesinin hedefe doğru yol aldığını gözlerimizle müşahede ettik.”

Diğer yandan direniş güçlerinin dün Gazze’den 60’tan fazla füzeyi işgal ordusunun kurduğu Demir Kubbe sistemine takılmadan hedeflerine başarıyla atmasının sistemin başarısız oluğu konusunda Siyonistlerde de bir kanaatin hâsıl olmasına neden olduğu belirtildi.

Siyonist kaynaklar, direniş güçlerinin stratejik öneme sahip Aşdod şehrine dün atılan altmış füzeden sadece ikisine karşı Demir Kubbe’nin etkin olduğunu iddia etti. Diğer bazı Siyonist kaynakların ise bu haberin bile kuşkulu olduğunu söylemesi aslında olayın işgal ordusunun propagandasından başka bir şey olmadığını gösteriyor.
Sistemin fiyaskoyla sonuçlandığını itiraf etmekten kaçınan fakat kısmen bunu kabul eden Siyonist Savaş Bakanı Barak, 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki Siyonistleri korumak için daha çok noktada bu sistemin kurulması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.