HaberlerİranOrtadoğu

G-15 zirvesi büyük önem taşıyor

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, G-15 zirvesinde on ülkenin cumhurbaşkanları ve yardımcıları düzeyinde katılmalarının toplantının önemi ve etkili rolünü gösterdiğini belirtti.

Uluslararası Kitap Fuarını gezen Mutteki basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.

İran’a yönelik yaptırımların gündeme gelmesiyle ilgili Obama ve Medvedev ile telefon görüşmesiyle ile ilgili Mutteki “nükleer meselesi konusunda İran ile müzakerelerde bulunan taraflara gerekli tesviyelerde bulunduk” dedi.

Yenilen politikaların tekrarlanmasının akıllı bir tutum olmadığını vurgulayan Mutteki, tarafların gerçekleri algılamalarını ve doğru seçimler yapmalarını umduğunu belirtti.

Tek yanlılığın yenilgiye uğrayan bir tutum olarak niteleyen Dışişleri Bakanı “adil olmayan yol amaca gitmez. geçmişte yaptırımlar,başarısız bir deneyim olarak nasıl bir sonu olduğunu gösterdi ancak bu tür yaptırımların fırsatlar yaratması ve ürünleri daha pahalıya satmaları açısından bazı yabancı şirketlere yardımcı olabilir. Bu da etkili olmayacak. İranlı işadamları 150 yıllık iş tecrübesiyle çok profesyoneller ve ellerindekini ucuz satmamaya ve başkalarınınkini de pahalıya almamaya çalışırlar ” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.