AvrupaDünyaHaberler

G-20 Dışişleri Bakanları toplanıyor

G20 dışişleri bakanları bugün Bonn’da toplanıyor.

Ev sahibi Almanya’nın hazırladığı gündemde serbest ticaret, finans piyasalarının denetlenmesi, iklimin korunması, salgın hastalıklarla mücadele, terörizm, göç ve iltica gibi konular yer alıyor. Bu bağlamda Afrika ülkeleri ile ilişkilere de ajandada özel yer ayrıldı.

Almanya, göçün nedenleriyle yerinde mücadele amacıyla Afrika ülkelerine daha fazla yardım edilmesini arzuluyor. Almanya’nın Birleşmiş Milletler’e sunduğu Afrika Ortaklık İnisiyatifi haziran ortalarında Berlin’de düzenlenecek olan zirve buluşmasında somut kararlara dönüştürülecek. Ortaklık girişiminde Afrika ülkelerindeki öncelikli altyapı yatırımlarının özel sektörün öncülüğünde yapılması öngörülüyor.

Geçen hafta Ekonomi Bakanı Brigitte Zypies’in başkanlığında Afrika ülkelerini ziyaret eden Alman heyeti muhataplarıyla sürdürülebilir kalkınmayı ilgilendiren konuları görüştü. 20’ler Grubu’nun öncelikli konularına ABD yönetiminin bakış açısı büyük önem taşıyor. Donald Trump serbest ticarete ve himayecilikle mücadeleye sıcak bakmıyor. Tıpkı uluslararası sözleşmelere ve uluslararası kuruluşlara sempati duymadığı gibi.

Bonn’daki buluşmanın ön hazırlıklarını yapan Lars-Hendrik Roller, “Küresel sorunlar saymakla bitmez. Küresel sorunlar küresel çözüm ister. 20’ler Grubu bu alanda öncü olabilir. Ticari ve ekonomik alanlarda işbirliği ve çok ulusluluk prensibi Almanya hükümetinin başlıca öncelikleri arasında yer almaktadır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (57) içerik yüklenmiştir.