AvrupaDünyaHaberler

G-8 zirvesinde Suriye krizi, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Afganistan görüşülecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-8 zirvesinde Suriye krizi, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Afganistan gibi politik konuların yanı sıra ekonomik gelişmelerin de ele alınacağını söyledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, G-8 zirvesinde Suriye krizi, Yakın Doğu, Kuzey Afrika ve Afganistan gibi politik konuların yanı sıra ekonomik gelişmelerin de ele alınacağını söyledi. Yaklaşan G8 zirvesi öncesinde Rus devlet haber ajanslarından Ria-Novosti’ye değerlendirmelerde bulunan Putin, 17-18 Haziran’da Kuzey İrlanda’da gerçekleşecek zirvede ayrıca, vergilendirme sistemlerinin gelişimi, devlet yönetimi etkinliğinin arttırılması, uluslararası ve bölgesel ticaret gibi konuların görüşüleceğini belirtti. Rusya Devlet Başkanı Putin, “ülkesinin G-8′ e katılımıyla beraber orada sadece gelişmiş batılı ülkelerin değil, küresel ekonomi ve siyasette gittikçe rolü artan ve hızla gelişmekte olan ülkelerin de sesinin yükselmeye başladığını” söyledi. Rus lider, Avrupa’da yaşanan ekonomik krize değinerek, “Birçok Avrupa ülkesinde geçimini bir başkası tarafından sağlamak çok yaygın bir olay oldu, bu durumda çalışmamak çalışmaktan daha karlıdır” değerlendirmesinde bulundu. Bu olayın yalnızca ekonomiyi değil, toplumun ahlaki esaslarını da tehlikeye düşürdüğünü belirten Putin, daha az gelişen ülke vatandaşlarının Avrupa’ya sırf Almanya’da söylendiği gibi sosyal ödeneklere sahip olmak için geldiğini söyledi. Avrupa krizinde kilit sözün “etkisizlik” olduğunun altını çizen Putin, “Sosyal politika değil, masraflı hayat, ekonominin genel durumu üzerinde denetim kaybı ve yapısal çarpıklıklar bugün Avrupa’nın yaşadığı sonuçlara yol açıyor” dedi.

Putin, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) ciddi bir reform sürecinden geçmesi gerektiğini vurgulayarak, IMF’nin global ekonomideki sorunlarına ve küresel krizleri çözmedeki yetersizliğine değindi. IMF’nin dünyadaki mali duruma, özellikle etkin ve zamana uygun kararlar alma sürecine ayak uyduramadığına dikkati çeken Rus lider, bu düşüncesine örnek olarak IMF sisteminin önleyemediği küresel mali krizleri gösterdi. IMF’deki değişikliklerinin, uluslararası mali mimarinin sadece bir parçası olduğunu belirten Putin, devlet borcu ve bölgesel mali mekanizmalarla IMF arasındaki işbirliğinin güçlenmesi gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.