AvrupaHaberlerKuzey Amerika

G7 Zirvesi İhtilaflarla Çalkalanıyor

Kanada’nın evsahipliğinde yapılan G7 zirvesinde dün yayınlanan bildiride grup üyeleri arasındaki ihtilaflara temas olundu

Kanada’nın evsahipliğinde yapılan G7 zirvesinde soğuk rüzgarlar esiyor

Ortak bildirgede, “Kurallara dayalı uluslararası ticaret sisteminin kritik rolünü vurguluyor ve korumacılığa karşı mücadele etmeye devam ediyoruz” ifadeleri yer alıyor.

Açıklamanın devamında ise, “Mümkün olan en kısa sürede ticareti daha adil hale getirmek için tarife engellerini, tarife dışı engelleri ve sübvansiyonları azaltmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” bilgilisine yer veriliyor.

Ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın bazı şartları da karşılanıyor. Örneğin söz konusu metin, “Serbest, adil ve karşılıklı olarak avantajlı” olması gereken serbest ticaret için ‘karşılıklı’ kelimesini içeriyor.

Zirveden erken ayrılan Trump, ABD ve diğer ülkeler arasında adil ve karşılık ilkeleri dahilinde bir ticaret olması gerektiğini ifade etmişti.

ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına getirdiği yeni gümrük vergilerinden dolayı zirvenin oldukça gergin bir ortamda geçmesine rağmen, Trump zirveyi “olağanüstü derecede verimli” olarak nitelemişti

Bazı ülkelerin ABD’nin çelik ve alüminyum ithalatına vergi uygulamasına karşı adım atmayı planladıklarına ilişkin soruya yanıt veren Trump, “Karşılık verirlerse hata yaparlar.” uyarısında bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, ABD ile fark edilebilir görüş ayrılıklarının bulunduğunu söyledi.

Tüm sorunların çözülmediğini vurgulayan Merkel, “Burada ABD ile Avrupa Birliği (AB) arasında farklı görüşler var. Bunları değerlendirmeye karar verdik. Ancak bu farklı görüşler giderilmedi.” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.