AvrupaHaberler

G8 zirvesine İran yeniden davet edildi

G8 zirvesine İran’ı davet ettiklerini ifade eden İtalya Dışişleri Bakanı, Tahran yetkililerinden bu davete yönelik henüz bir yanıt almadıklarını söyledi.

Afganistan konulu G8 zirvesine İran katılıp katılmayacağına ilişkin henüz bu ülkeden bir yanıt almadıklarını ifade eden İtalya Dışişileri Bakanı Franco Frattini, 25-27 Haziran’da İtalya’nın kuzeyindeki Trieste şehrinde gerçekleşecek bu zirveye İran’ın katılmasını ümit ettiğini belirtti.

İtalya Başbakanı Silvyo Berlusconi ise bu bağlamda, Brüksel’de gerçekleşen Avrupa Birliği Liderler oturumu çerçevesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayarak G8 zirvesine İran’ın katılmasını ümit ettiğini dile getirdi.

Berlusconi, Afganistan’nın güvenliğini sağlamak amacıyla, bu ülkenin komşusu olduğundan dolayı ve aynı zamanda bölgesel etkinliği açısından İran’ı davet ettiklerini belirtti.

Sanayileşip zengin olmuş ülkeler olan G8 grubunun Afganistan ve Pakistan konulu dışişleri bakanları oturumu 25-27 Haziran tarihinde İtalya’nın kuzeyinde olan Trieste şehrinde gerçekleşecektir.

İtalya dışişileri bakanı Franco Frattini İran’ı daha önceden davet etmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.