AvrupaGenelHaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

Gabrial: ABD destekleri Arabistan’ı küstahlaştırdı

Almanya’nın Dışişleri eski Bakanı Gabrial, bugün Arabistan her türlü harekette bulunma küstahlığını gösterdiğini ve Kanada’ya saldırdığını, Suud rejimi bu cesaretini ABD Başkanı Donald Trump’ın Ortadoğu bölgesine yönelik agresif ve savaş çığırtkanlığı yapan politikalarından aldığını ifade etti.

Gabrial, Arabistan veliaht prensi Muhammed bin Salman iç politika arenasındaki cesaretini dış politika alanında çok agresif bir politika ile birleştirdiğini, Suud rejimi bu agresif politikasını sadece İran’a karşı değil, aynı zamanda Yemen, Katar ve Lübnan’a karşı da uyguladığını vurguladı.

Alman politikacı Gabrial, Amerika’nın Arabistan’a destekleri bu ülkeyi Kanada’ya sırf Arabistan’da insan haklarının vahim şartlarını eleştirdiği için saldırmasına ve sert bir şekilde eleştirmesine sebebiyet verdiğini kaydetti.

Gabrial, aslında Arabistan ilk kez bu tür küstahlıkta bulunarak bu ülkede insan hakları eleştirilerine bu şekilde tepki vermediğini ve 2017 yılında da Almanya’ya karşı benzer bir küstahlıkta bulunduğunu belirtti.

Gabrial ayrıca Almanya yönetimini uyararak Kanada’ya Arabistan’a karşı destek vermediği takdirde ABD Başkanı Donald Trump’tan farksız olacaklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.