Amerikaİran

Galibaf: Çin anlaşması Amerika’ya önemli uyarıdır

İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, İran ile Çin arasında imzalanan 25 yıllık stratejik işbirliği belgesi Amerika’ya yönelik önemli bir uyarı olduğunu belirterek, uluslararası ilişkiler ABD aleyhine hızla değişmekte olduğunu vurguladı.

Pazar günü meclisin genel kurul oturumu başlamadan önce kısa bir konuşma yapan Galibaf şöyle dedi:

Meclisin çıkardığı yaptırımları kaldırma stratejik eylem planı yasası, nükleer sanayimize vurulan kilitleri açtı ve tek taraflı oynanan oyunun gidişatını değiştirdi ve zaman süreci İran lehine yön değiştirmeye başladı. Eğer bundan önce zaman süreci İran’ın zararına cereyan ettiyse, şimdi eşit şartlarda devam ediyor ve karşı taraf gecikmesinin bedelini ödemesi gerekiyor.

Galibaf şöyle ekledi:

Amerikalı yetkililer, İran İslam Cumhuriyeti yaptırımları bertaraf etmek için bu yaptırımları etkisiz hale getirme stratejisini izlemeye başladığını bilmeleri gerekir. Şimdi nükleer sanayimiz yeniden faaliyete geçtiği bir sırada asıl onlar yaptırımları tamamen kaldırmaları yönünde karar vermeleri gerekir. Kağıt üzerinde vaatler İran milletinin taleplerini karşılayamayacağı da ortadadır.

Meclis Başkanı Galibaf konuşmasının devamında İran ile Çin tarafından imzalanan 25 yıllık stratejik işbirliği belgesine işaret ederek bu belge Amerika’ya yönelik önemli bir uyarı olduğunu, uluslararası ilişkiler ABD aleyhine hızla değişmekte olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ağustos 2021 (10) içerik yüklenmiştir.