İran

Galibaf: Natanz’a yapılan terör saldırısına cevap şart

İslami Şura Meclisi Başkanı Muhammed Bakır Galibaf, Natanz nükleer tesislerine yapılan terör saldırısına cevap vermek mutlak zaruret olduğunu ve uygun zamanda verileceğini belirtti.

Pazar günü meclis genel kurul oturumunun başında bir konuşma yapan Galibaf, Natanz nükleer tesislerinde uranyumu yüzde 60 zenginleştirme çalışmasına başlandığını belirterek, bu çalışma düşmanlara İran’ın nükleer sanayii yerli hale geldiğini gösterdiğini belirtti.

Galibaf, düşmanların her türlü baskısı ve yanlış uygulaması İran’ın kalkınmaya yönelik azim ve iradesini etkileyemeyeceğini vurguladı.

Bugün hiç bir güç İran’ın durmak bilmeyen ilerlemesine engel olamayacağını vurgulayan Galibaf, uranyumu yüzde 60 zenginleştirmek, Viyana müzakerelerinde İran’ın üstünlüğünü yok etmek isteyen düşmanlara verilen bir cevap olduğunu kaydetti.

Galibaf, bugün nükleer sanayiye vurulan tüm kilitler kırıldığını ve şimdi bu sanayiden tüm yaptırımları durdurmak için yararlanıldığını ifade ederek şöyle devam etti:

Uranyumu yüzde 60 zenginleştirmek karşı tarafa yaptıkları terör saldırıları İran’ın nükleer faaliyetlerine yönelik tehdit olmaktan ziyade, nükleer teknolojiyi geliştirmek üzere daha büyük adımların atılması için emsalsiz fırsat olduğunu gösterdi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK dün yayımladığı raporda, Natanz nükleer tesislerinde uranyumu yüzde 60 zenginleştirme çalışmasını doğruladı.

İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK Natanz nükleer tesislerine yönelik son terör saldırısının ardından bu tesislerde yeni santrifüjleri devreye sokarak, uranyumu yüzde 60 seviyesinde zenginleştirmeye başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.