HaberlerİranOrtadoğu

Gani: Afganistan’in ekonomik gelişmesinde ve güvenliğinin sağlanmasında İran’ın önemli rolü vardır

Çin’de düzenlenen Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Liderler Zirvesinde bir konuşma yapan Gani, bölge ülkeleri ile görüşmelerine devam edeceklerini ve İran’dan bu husustaki işbirliğinden dolayı teşekkür ettiklerini söyledi.

Afganistan’ın gelişmedi ve ekonomik durumunun iyileşmesinin gündemde olduğunu ifade eden Gani, İran demiryoluna bağlanmanın yapılmakta olan önemli ekonomik projelerden olduğunu söyledi.

Ülkesinin barışın sağlanması için çabalarına değinen Gani, uluslararası camiadan Afganistan’a terörizmle mücadelede uluslararası bir platform olarak bakmasını istedi.

Çeşitli ülkelerle işbirliklerini kazan-kazan esasına dayalı olduğunu ifade eden Gani, Afganistan’ın bölgenin çeşitli ülkelerinin birleşme noktası olduğunu söyledi.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) temeli 1995 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Rusya ile Çin arasında birbirlerine düşman olmadıklarını askeri güvence altına alan anlaşmalarla atılmaya başlandı.

1996 yılında, Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla ‘Şanghay Beşlisi’ni oluşturdu.

2001 yılında Özbekistan çekimser tavrından vazgeçerek bu uluslararası oluşuma katılma kararı aldı. Örgüt resmen 15 Haziran 2001’de kuruldu. Örgütün merkezi Çin’deki Şanghay şehri seçildiği için adı da Şanghay İşbirliği Örgütü oldu.

2015 yılında Hindistan ve Pakistan’ın örgüte üyeliği kabul edildi ve bu konu 2017 liderler zirvesinde onaylandı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.